Group Nc RX-2's at the Historic Meetings

Circuit, Rally, hilclimbing and Drifting

Moderators: 7rex, KILLA 13B, wotmazda

Message
Author
User avatar
Dazz
Moderator
Posts: 7217
Joined: Wed Oct 30, 2002 11:52 pm
Location: N.S.W.
Has liked: 0
Been liked: 3 times

Re: Group Nc RX-2's at the Historic Meetings

#1726 Post by Dazz » Sat Mar 10, 2018 11:14 am

Code: Select all

29th Phillip Island Classic Festival of Motorsport
PHILLIP ISLAND GRAND PRIX CIRCUIT

Historic Touring Cars under 3 Litres - Qualifying

Qualifying Q4   18 Mins  
Scheduled Start 10:15
                                      
Page 1           Issue 1
Start Fri Mar 09   10:16
Elapsed Time       15:21
________________________________________________________________________________________________________________________________
Pos Car  Competitor/Team                Driver                   Vehicle              Cap   CL   Laps   Fastest...Lap        Gap

1    73  Brown Davis Motorsport  Racete David Brown (VIC)        Datsun 1600 SSS      1640  NC1     5     4 1:53.9242* 
2    94                                 Gabriel Digenis (VIC)    BMW 2002             1999  NC1     8     8 1:54.8324  0:00.9082
3   113  Matt Russell Race Engines      Alan Mayne (NSW)         Mazda RX2            2063  NC2     8     8 1:54.9023  0:00.9781
4    96                                 William Attard (NSW)     Mazda RX2            2063  NC2     8     4 1:55.0390  0:01.1148
5     4                                 Kirk Davis (SA)          Mazda Rx2            2066  NC2     8     8 1:55.4322  0:01.5080
6    70  Matt Russell Race Engines      Wayne Rogerson (NSW)     Mazda RX2 Coupe      2063  NC2     5     4 1:55.5154  0:01.5912
7    78                                 Lawrence Nelson (VIC)    Ford Capri           3014  NC2     4     2 1:56.2368  0:02.3126
8    14  Ted Knuckle Enterprises        Martyn Piercey (WA)      Alfa Romeo GTV2000   1962  NC1     6     5 1:58.7928  0:04.8686
9    41                                 Jerry Lenstra (NSW)      Ford Escort RS1600   1598  NC1     3     3 1:59.0534  0:05.1292
10   12                                 Richard Hill (VIC)       Morris Cooper S      1299  NB1     7     5 1:59.2074  0:05.2832
11   22  McHenry Motors Racing          Cruz Cody (VIC)          Datsun 1600          1600  NC1     6     5 1:59.9465  0:06.0223
12    8                                 Steven Byrnes (NSW)      Alfa Romeo Giulia Sp 1570  NB2     7     7 2:00.9315  0:07.0073
13  119  Chatham Smash Repairs          Daniel Berry (NSW)       Morris Cooper S      1298  NB1     4     4 2:01.4897  0:07.5655
14   23                                 Ian Pringle (SA)         Morris Cooper S      1299  NB1     8     5 2:01.5760  0:07.6518
15   79                                 Edward Gavin (NSW)       Morris Cooper S      1300  NB1     5     4 2:02.3567  0:08.4325
16   61                                 David Wheatley (NSW)     Morris Cooper S      1293  NB1     7     4 2:02.6288  0:08.7046
17   95                                 George Dragovitch (VIC)  bmw 2002             2000  NC2     7     5 2:02.7347  0:08.8105
18   68  Racing Team VDS Pty Ltd / Fabt Geoffrey Davis (SA)      Mazda RX2            2063  NC2     7     4 2:03.1075  0:09.1833
19   42                                 Ted Brewster (VIC)       Morris Cooper S      1293  NB1     6     3 2:03.4117  0:09.4875
20   13  Mark Poole Motorsport          Rory O'Neill (QLD)       Porsche 911T         2200  NC1     7     6 2:03.6128  0:09.6886
21   49                                 John Harwood (WA)        Ford Lotus Cortina M 1600  NB2     5     5 2:04.5685  0:10.6443
22  194                                 Jared Cox (ACT)          Mazda Rx2            2063  NB4     7     4 2:05.1373  0:11.2131
23  170  Nagmbie Motor Garage           David Forbes (VIC)       Ford XK Falcon       2900  NB4     7     5 2:05.1840  0:11.2598
24    7  Team Perkins Race & Rally      Ted Perkins (VIC)        Lotus Cortina        1600  NB2     6     6 2:05.8394  0:11.9152
25   27                                 Edward Dobbs (VIC)       Holden FE            2470  NB1     7     5 2:05.9079  0:11.9837
26   63                                 John Luxmoore (VIC)      Ford Cortina         1598  NB2     7     6 2:07.3011  0:13.3769
27  142                                 Jim Schilling (QLD)      Volvo 142            2000  NC1     6     3 2:08.0488  0:14.1246
28   57                                 Simon Browning (VIC)     Ford Cortina         1598  NB2     6     3 2:08.1547  0:14.2305
29   38  Car SerVICe & Electrics        Mike Holmes (WA)         Ford Cortina Mk 1    1582  NB1     4     3 2:08.8008  0:14.8766
30  421                                 Robert Ingram            Ford Lotus Cortina   1598  NB3     6     3 2:09.1670  0:15.2428
31   30                                 Willem Schipper (WA)     Datsun 1600          1600  NC1     4     3 2:14.5243  0:20.6001
32  178                                 Jim Waugh (Qld)          BMW 1971             1990  NC1     6     6 2:16.0452  0:22.1210
33   19  Cuss BusLines                  Ian Cuss (NSW)           Triumph 2000         1991  NB3     6     3 2:16.4948  0:22.5706
34   31                                 Anthony Read (VIC)       Mazda RX2            2063  NC2     1   
35   32  Auto Marine  Cam Automotive    Peter Van Summeren (VIC) Ford Escort Twin Cam 1598  NC1     1

Code: Select all

29th Phillip Island Classic Festival of Motorsport
PHILLIP ISLAND GRAND PRIX CIRCUIT

Historic Touring Cars under 3 Litres Race 1

Event R4        4 Laps   
Scheduled Start 14:15
                                      
Page 1           Issue 1
Start Fri Mar 09   14:20
Elapsed Time        7:51
________________________________________________________________________________________________________________________________
Pos Car  Competitor/Team                Driver                   Vehicle              Cap   CL Laps     Race.Time Fastest...Lap

1    96                                 William Attard (NSW)     Mazda RX2            2063  NC2   4     7:51.1747   2 1:55.2661 
2   113  Matt Russell Race Engines      Alan Mayne (NSW)         Mazda RX2            2063  NC2   4     7:52.4486   2 1:55.7613 
3    94                                 Gabriel Digenis (VIC)    BMW 2002             1999  NC1   4     7:52.9405   4 1:55.9066 
4     4                                 Kirk Davis (SA)          Mazda Rx2            2066  NC2   4     7:53.7717   2 1:55.7684 
5    31                                 Anthony Read (VIC)       Mazda RX2            2063  NC2   4     7:57.6470   3 1:54.7273*
6    78                                 Lawrence Nelson (VIC)    Ford Capri           3014  NC2   4     8:03.3132   2 1:57.7654 
7    70  Matt Russell Race Engines      Wayne Rogerson (NSW)     Mazda RX2 Coupe      2063  NC2   4     8:03.6065   3 1:55.5578 
8    14  Ted Knuckle Enterprises        Martyn Piercey (WA)      Alfa Romeo GTV2000   1962  NC1   4     8:05.4468   2 1:58.6084 
9    12                                 Richard Hill (VIC)       Morris Cooper S      1299  NB1   4     8:09.8423   3 1:59.8961 
10   22  McHenry Motors Racing          Cruz Cody (VIC)          Datsun 1600          1600  NC1   4     8:14.2174   3 2:00.6733 
11  119  Chatham Smash Repairs          Daniel Berry (NSW)       Morris Cooper S      1298  NB1   4     8:15.6813   4 2:00.8535 
12   23                                 Ian Pringle (SA)         Morris Cooper S      1299  NB1   4     8:15.9654   3 2:01.0004 
13   68  Racing Team VDS Pty Ltd / Fabt Geoffrey Davis (SA)      Mazda RX2            2063  NC2   4     8:20.9010   3 2:01.3475 
14   42                                 Ted Brewster (VIC)       Morris Cooper S      1293  NB1   4     8:22.4300   2 2:02.3764 
15   79                                 Edward Gavin (NSW)       Morris Cooper S      1300  NB1   4     8:22.4560   3 2:01.8364 
16   95                                 George Dragovitch (VIC)  bmw 2002             2000  NC2   4     8:27.1608   2 2:02.8334 
17   13  Mark Poole Motorsport          Rory O'Neill (QLD)       Porsche 911T         2200  NC1   4     8:28.5114   4 2:03.0541 
18   49                                 John Harwood (WA)        Ford Lotus Cortina M 1600  NB2   4     8:28.8082   4 2:03.1054 
19   61                                 David Wheatley (NSW)     Morris Cooper S      1293  NB1   4     8:34.2070   3 2:04.0973 
20    7  Team Perkins Race & Rally      Ted Perkins (VIC)        Lotus Cortina        1600  NB2   4     8:43.4576   3 2:06.8954 
21  142                                 Jim Schilling (QLD)      Volvo 142            2000  NC1   4     8:43.4486   3 2:05.9369 
22  170  Nagmbie Motor Garage           David Forbes (VIC)       Ford XK Falcon       2900  NB4   4     8:43.6177   3 2:06.5118 
23   27                                 Edward Dobbs (VIC)       Holden FE            2470  NB1   4     8:48.5481   3 2:08.3181 
24   57                                 Simon Browning (VIC)     Ford Cortina         1598  NB2   4     8:49.5434   2 2:07.9047 
25  421                                 Robert Ingram            Ford Lotus Cortina   1598  NB3   4     8:52.3805   2 2:08.5455 
26   63                                 John Luxmoore (VIC)      Ford Cortina         1598  NB2   4     8:52.4798   4 2:08.1643 
27  178                                 Jim Waugh (Qld)          BMW 1971             1990  NC1   4     9:24.5339   2 2:14.9189 
28   19  Cuss BusLines                  Ian Cuss (NSW)           Triumph 2000         1991  NB3   4     9:45.0581   2 2:14.9496 
DNF   8                                 Steven Byrnes (NSW)      Alfa Romeo Giulia Sp 1570  NB2   2     4:37.8990   1 2:17.2884 
DNF  30                                 Willem Schipper (WA)     Datsun 1600          1600  NC1   2     4:50.5317   2 2:23.8703 
DNF 194                                 Jared Cox (ACT)          Mazda Rx2            2063  NB4 
DNF  38  Car SerVICe & Electrics        Mike Holmes (WA)         Ford Cortina Mk 1    1582  NB1

Code: Select all

29th Phillip Island Classic Festival of Motorsport
PHILLIP ISLAND GRAND PRIX CIRCUIT

Historic Touring Cars under 3 Litres Race 2

Event R15       5 Laps   
Scheduled Start 10:05
                                      
Page 1           Issue 1
Start Sat Mar 10   10:09
Elapsed Time        9:41
________________________________________________________________________________________________________________________________
Pos Car  Competitor/Team                Driver                   Vehicle              Cap   CL Laps     Race.Time Fastest...Lap

1    96                                 William Attard (NSW)     Mazda RX2            2063  NC2   5     9:41.2214   3 1:53.7002 
2    31                                 Anthony Read (VIC)       Mazda RX2            2063  NC2   5     9:42.6342   5 1:54.5823 
3   113  Matt Russell Race Engines      Alan Mayne (NSW)         Mazda RX2            2063  NC2   5     9:43.4602   5 1:54.5735 
4    94                                 Gabriel Digenis (VIC)    BMW 2002             1999  NC1   5     9:44.3188   4 1:54.7729 
5     4                                 Kirk Davis (SA)          Mazda Rx2            2066  NC2   5     9:44.7426   3 1:54.5932 
6    70  Matt Russell Race Engines      Wayne Rogerson (NSW)     Mazda RX2 Coupe      2063  NC2   5     9:44.8705   4 1:53.3389*
7    78                                 Lawrence Nelson (VIC)    Ford Capri           3014  NC2   5     9:53.8935   2 1:55.1839 
8    73  Brown Davis Motorsport  Racete David Brown (VIC)        Datsun 1600 SSS      1640  NC1   5     9:57.0338   5 1:54.2404 
9    14  Ted Knuckle Enterprises        Martyn Piercey (WA)      Alfa Romeo GTV2000   1962  NC1   5    10:01.8888   3 1:57.5739 
10   12                                 Richard Hill (VIC)       Morris Cooper S      1299  NB1   5    10:07.6971   2 1:58.3182 
11  119  Chatham Smash Repairs          Daniel Berry (NSW)       Morris Cooper S      1298  NB1   5    10:17.1646   2 2:00.7340 
12   79                                 Edward Gavin (NSW)       Morris Cooper S      1300  NB1   5    10:17.9091   4 2:00.2508 
13   22  McHenry Motors Racing          Cruz Cody (VIC)          Datsun 1600          1600  NC1   5    10:21.4418   2 2:00.5478 
14   32  Auto Marine  Cam Automotive    Peter Van Summeren (VIC) Ford Escort Twin Cam 1598  NC1   5    10:23.2160   5 2:00.1849 
15   42                                 Ted Brewster (VIC)       Morris Cooper S      1293  NB1   5    10:25.8581   4 2:01.7103 
16   68  Racing Team VDS Pty Ltd / Fabt Geoffrey Davis (SA)      Mazda RX2            2063  NC2   5    10:28.2289   5 2:00.6668 
17  194                                 Jared Cox (ACT)          Mazda Rx2            2063  NB4   5    10:30.9939   4 2:01.2356 
18   49                                 John Harwood (WA)        Ford Lotus Cortina M 1600  NB2   5    10:32.3738   5 2:01.9430 
19   95                                 George Dragovitch (VIC)  bmw 2002             2000  NC2   5    10:33.7517   4 2:02.2684 
20   61                                 David Wheatley (NSW)     Morris Cooper S      1293  NB1   5    10:34.5761   5 2:02.5095 
21  142                                 Jim Schilling (QLD)      Volvo 142            2000  NC1   5    10:43.8237   4 2:03.3282 
22  170  Nagmbie Motor Garage           David Forbes (VIC)       Ford XK Falcon       2900  NB4   5    10:48.5259   3 2:06.1300 
23    7  Team Perkins Race & Rally      Ted Perkins (VIC)        Lotus Cortina        1600  NB2   5    10:53.4540   4 2:05.1990 
24   30                                 Willem Schipper (WA)     Datsun 1600          1600  NC1   5    10:57.5238   4 2:06.2593 
25  421                                 Robert Ingram            Ford Lotus Cortina   1598  NB3   5    10:59.7358   5 2:08.4664 
26   63                                 John Luxmoore (VIC)      Ford Cortina         1598  NB2   5    11:02.4951   4 2:08.1554 
27   57                                 Simon Browning (VIC)     Ford Cortina         1598  NB2   5    11:19.8098   3 2:09.4530 
28  178                                 Jim Waugh (Qld)          BMW 1971             1990  NC1   5    11:33.5031   4 2:14.9709 
DNF  27                                 Edward Dobbs (VIC)       Holden FE            2470  NB1   2     4:41.4266   2 2:13.2880 
DNF  23                                 Ian Pringle (SA)         Morris Cooper S      1299  NB1   1     2:12.1170   1 2:12.1170 
DNF  13  Mark Poole Motorsport          Rory O'Neill (QLD)       Porsche 911T         2200  NC1   1     2:21.8444   1 2:21.8444 
DNF  38  Car SerVICe & Electrics        Mike Holmes (WA)         Ford Cortina Mk 1    1582  NB1 
DNF   8                                 Steven Byrnes (NSW)      Alfa Romeo Giulia Sp 1570  NB2 

Code: Select all

29th Phillip Island Classic Festival of Motorsport
PHILLIP ISLAND GRAND PRIX CIRCUIT

Historic Touring Cars under 3 Litres Race 3

Event R26       5 Laps   
Scheduled Start 13:55
                                      
Page 1           Issue 1
Start Sat Mar 10   13:55
Elapsed Time        9:39
________________________________________________________________________________________________________________________________
Pos Car  Competitor/Team                Driver                   Vehicle              Cap   CL Laps     Race.Time Fastest...Lap

1    96                                 William Attard (NSW)     Mazda RX2            2063  NC2   5     9:39.7512   4 1:53.7754*
2    31                                 Anthony Read (VIC)       Mazda RX2            2063  NC2   5     9:40.5398   3 1:53.9008 
3    70  Matt Russell Race Engines      Wayne Rogerson (NSW)     Mazda RX2 Coupe      2063  NC2   5     9:40.8622   3 1:54.0322 
4    94                                 Gabriel Digenis (VIC)    BMW 2002             1999  NC1   5     9:47.8910   3 1:55.3643 
5    73  Brown Davis Motorsport  Racete David Brown (VIC)        Datsun 1600 SSS      1640  NC1   5     9:47.9886   3 1:53.9212 
6     4                                 Kirk Davis (SA)          Mazda Rx2            2066  NC2   5     9:52.8737   3 1:55.8964 
7    78                                 Lawrence Nelson (VIC)    Ford Capri           3014  NC2   5    10:00.2506   3 1:57.1515 
8    14  Ted Knuckle Enterprises        Martyn Piercey (WA)      Alfa Romeo GTV2000   1962  NC1   5    10:02.7053   3 1:57.7098 
9    12                                 Richard Hill (VIC)       Morris Cooper S      1299  NB1   5    10:09.9679   3 1:59.8423 
10   32  Auto Marine  Cam Automotive    Peter Van Summeren (VIC) Ford Escort Twin Cam 1598  NC1   5    10:15.6650   2 2:00.4421 
11   22  McHenry Motors Racing          Cruz Cody (VIC)          Datsun 1600          1600  NC1   5    10:16.2156   3 2:00.3940 
12  119  Chatham Smash Repairs          Daniel Berry (NSW)       Morris Cooper S      1298  NB1   5    10:17.0372   4 2:00.8678 
13   79                                 Edward Gavin (NSW)       Morris Cooper S      1300  NB1   5    10:17.1064   3 2:00.1663 
14   42                                 Ted Brewster (VIC)       Morris Cooper S      1293  NB1   5    10:24.8819   3 2:01.5706 
15   95                                 George Dragovitch (VIC)  bmw 2002             2000  NC2   5    10:26.4872   3 2:02.3640 
16  194                                 Jared Cox (ACT)          Mazda Rx2            2063  NB4   5    10:26.5690   3 2:00.4478 
17   49                                 John Harwood (WA)        Ford Lotus Cortina M 1600  NB2   5    10:28.5685   5 2:02.4539 
18  142                                 Jim Schilling (QLD)      Volvo 142            2000  NC1   5    10:30.0956   5 2:03.0371 
19   61                                 David Wheatley (NSW)     Morris Cooper S      1293  NB1   5    10:34.5175   4 2:03.7906 
20   30                                 Willem Schipper (WA)     Datsun 1600          1600  NC1   5    10:45.8723   5 2:04.9076 
21    7  Team Perkins Race & Rally      Ted Perkins (VIC)        Lotus Cortina        1600  NB2   5    10:48.0704   4 2:05.1878 
22   27                                 Edward Dobbs (VIC)       Holden FE            2470  NB1   5    11:00.4244   2 2:07.9245 
23   57                                 Simon Browning (VIC)     Ford Cortina         1598  NB2   5    11:07.5654   4 2:09.5420 
24   63                                 John Luxmoore (VIC)      Ford Cortina         1598  NB2   5    11:10.5754   3 2:09.6107 
25  421                                 Robert Ingram            Ford Lotus Cortina   1598  NB3   5    11:17.3044   4 2:11.3111 
26  112  Graeme Lord Maintaining Legend John Shuttle (NSW)       Jaguar Mk II         3800  NB1   5    11:22.1308   4 2:09.6408 
27  178                                 Jim Waugh (Qld)          BMW 1971             1990  NC1   5    11:48.1599   2 2:14.6264 
28  170  Nagmbie Motor Garage           David Forbes (VIC)       Ford XK Falcon       2900  NB4   5    11:53.3545   2 2:10.1039 
DNF 113  Matt Russell Race Engines      Alan Mayne (NSW)         Mazda RX2            2063  NC2   2     4:10.0148   2 2:04.7003 
DNF  68  Racing Team VDS Pty Ltd / Fabt Geoffrey Davis (SA)      Mazda RX2            2063  NC2 
DNF   8                                 Steven Byrnes (NSW)      Alfa Romeo Giulia Sp 1570  NB2 

Code: Select all

29th Phillip Island Classic Festival of Motorsport
PHILLIP ISLAND GRAND PRIX CIRCUIT

Historic Touring Cars under 3 Litres Race 4

Event R36       5 Laps   
Scheduled Start 09:40
                                      
Page 1           Issue 3
Start Sun Mar 11   09:38
Elapsed Time       11:12
________________________________________________________________________________________________________________________________
Pos Car  Competitor/Team                Driver                   Vehicle              Cap   CL Laps     Race.Time Fastest...Lap

1    96                                 William Attard (NSW)     Mazda RX2            2063  NC2   5    11:12.1741   5 1:53.5764 
2    31                                 Anthony Read (VIC)       Mazda RX2            2063  NC2   5    11:12.6179   5 1:53.3225 
3    73  Brown Davis Motorsport  Racete David Brown (VIC)        Datsun 1600 SSS      1640  NC1   5    11:12.9575   5 1:53.2457*
4    94                                 Gabriel Digenis (VIC)    BMW 2002             1999  NC1   5    11:15.5490   5 1:54.0955 
5    70  Matt Russell Race Engines      Wayne Rogerson (NSW)     Mazda RX2 Coupe      2063  NC2   5    11:16.5434   5 1:54.2435 
6    78                                 Lawrence Nelson (VIC)    Ford Capri           3014  NC2   5    11:20.0855   5 1:56.2615 
7    32  Auto Marine  Cam Automotive    Peter Van Summeren (VIC) Ford Escort Twin Cam 1598  NC1   5    11:23.6006   5 1:57.4132 
8   113  Matt Russell Race Engines      Alan Mayne (NSW)         Mazda RX2            2063  NC2   5    11:23.7320   5 1:55.5676 
9    14  Ted Knuckle Enterprises        Martyn Piercey (WA)      Alfa Romeo GTV2000   1962  NC1   5    11:26.7021   5 1:56.6950 
10  194                                 Jared Cox (ACT)          Mazda Rx2            2063  NB4   5    11:27.4445   5 1:59.4570 
11   12                                 Richard Hill (VIC)       Morris Cooper S      1299  NB1   5    11:27.8664   5 1:59.0312 
12   79                                 Edward Gavin (NSW)       Morris Cooper S      1300  NB1   5    11:31.8532   5 2:00.4118 
13   22  McHenry Motors Racing          Cruz Cody (VIC)          Datsun 1600          1600  NC1   5    11:34.2764   5 2:00.8933 
14   95                                 George Dragovitch (VIC)  bmw 2002             2000  NC2   5    11:36.9313   5 2:02.1434 
15   49                                 John Harwood (WA)        Ford Lotus Cortina M 1600  NB2   5    11:39.3604   5 2:03.2972 
16  142                                 Jim Schilling (QLD)      Volvo 142            2000  NC1   5    11:39.4777   4 2:02.2248 
17   23                                 Ian Pringle (SA)         Morris Cooper S      1299  NB1   5    11:40.1234   5 2:01.9812 
18    4                                 Kirk Davis (SA)          Mazda Rx2            2066  NC2   5    11:44.8526   5 1:58.1623 
19    7  Team Perkins Race & Rally      Ted Perkins (VIC)        Lotus Cortina        1600  NB2   5    11:46.2076   5 2:04.0107 
20   61                                 David Wheatley (NSW)     Morris Cooper S      1293  NB1   5    11:47.3306   5 2:03.9890 
21   27                                 Edward Dobbs (VIC)       Holden FE            2470  NB1   5    11:47.5053   4 2:05.6197 
22   30                                 Willem Schipper (WA)     Datsun 1600          1600  NC1   5    11:48.8133   5 2:04.6578 
23  170  Nagmbie Motor Garage           David Forbes (VIC)       Ford XK Falcon       2900  NB4   5    11:49.7447   4 2:04.5030 
24   63                                 John Luxmoore (VIC)      Ford Cortina         1598  NB2   5    12:02.2133   4 2:08.3964 
25  178                                 Jim Waugh (Qld)          BMW 1971             1990  NC1   5    12:19.2947   5 2:15.1331 
26   68  Racing Team VDS Pty Ltd / Fabt Geoffrey Davis (SA)      Mazda RX2            2063  NC2   5    12:19.7028   5 2:01.1978 
27  112  Graeme Lord Maintaining Legend John Shuttle (NSW)       Jaguar Mk II         3800  NB1   5    12:32.3815   4 2:09.7138 
DNF 119  Chatham Smash Repairs          Daniel Berry (NSW)       Morris Cooper S      1298  NB1   3     7:29.6522   1 2:11.9049 
DNF   8                                 Steven Byrnes (NSW)      Alfa Romeo Giulia Sp 1570  NB2   1     2:41.3997   1 2:41.3997 
DNF  38  Car SerVICe & Electrics        Mike Holmes (WA)         Ford Cortina Mk 1    1582  NB1   1     2:58.2255   1 2:58.2255

Code: Select all

29th Phillip Island Classic Festival of Motorsport
PHILLIP ISLAND GRAND PRIX CIRCUIT

Historic Touring Cars under 3 Litres Race 5

Event R48       6 Laps   
Scheduled Start 14:10
                                      
Page 1           Issue 1
Start Sun Mar 11   14:16
Elapsed Time       11:31
________________________________________________________________________________________________________________________________
Pos Car  Competitor/Team                Driver                   Vehicle              Cap   CL Laps     Race.Time Fastest...Lap

1    96                                 William Attard (NSW)     Mazda RX2            2063  NC2   6    11:31.7893   4 1:53.2645*
2    31                                 Anthony Read (VIC)       Mazda RX2            2063  NC2   6    11:34.1611   4 1:53.7819 
3   113  Matt Russell Race Engines      Alan Mayne (NSW)         Mazda RX2            2063  NC2   6    11:41.1152   4 1:54.9994 
4    70  Matt Russell Race Engines      Wayne Rogerson (NSW)     Mazda RX2 Coupe      2063  NC2   6    11:41.6073   4 1:54.5494 
5    94                                 Gabriel Digenis (VIC)    BMW 2002             1999  NC1   6    11:44.1179   5 1:54.5306 
6     4                                 Kirk Davis (SA)          Mazda Rx2            2066  NC2   6    11:46.1456   2 1:55.2953 
7    73  Brown Davis Motorsport  Racete David Brown (VIC)        Datsun 1600 SSS      1640  NC1   6    11:50.7206   4 1:54.5531 
8    78                                 Lawrence Nelson (VIC)    Ford Capri           3014  NC2   6    11:53.9431   2 1:55.6185 
9    14  Ted Knuckle Enterprises        Martyn Piercey (WA)      Alfa Romeo GTV2000   1962  NC1   6    11:54.8314   2 1:57.0336 
10   32  Auto Marine  Cam Automotive    Peter Van Summeren (VIC) Ford Escort Twin Cam 1598  NC1   6    11:55.9398   2 1:57.4146 
11  194                                 Jared Cox (ACT)          Mazda Rx2            2063  NB4   6    12:11.1921   5 1:59.1403 
12  142                                 Jim Schilling (QLD)      Volvo 142            2000  NC1   6    12:26.8449   5 2:01.8548 
13   42                                 Ted Brewster (VIC)       Morris Cooper S      1293  NB1   6    12:29.9108   4 2:01.7407 
14   68  Racing Team VDS Pty Ltd / Fabt Geoffrey Davis (SA)      Mazda RX2            2063  NC2   6    12:29.9162   6 1:58.9073 
15   23                                 Ian Pringle (SA)         Morris Cooper S      1299  NB1   6    12:35.3938   4 2:02.5685 
16   12                                 Richard Hill (VIC)       Morris Cooper S      1299  NB1   6    12:42.9090   5 1:59.3457 
17   49                                 John Harwood (WA)        Ford Lotus Cortina M 1600  NB2   6    12:49.2672   3 2:04.1610 
18  170  Nagmbie Motor Garage           David Forbes (VIC)       Ford XK Falcon       2900  NB4   6    12:49.3794   6 2:05.5105 
19   30                                 Willem Schipper (WA)     Datsun 1600          1600  NC1   6    12:50.1038   3 2:05.4682 
20   27                                 Edward Dobbs (VIC)       Holden FE            2470  NB1   6    12:56.6827   4 2:06.0518 
21   63                                 John Luxmoore (VIC)      Ford Cortina         1598  NB2   6    13:02.7779   5 2:07.1064 
22  112  Graeme Lord Maintaining Legend John Shuttle (NSW)       Jaguar Mk II         3800  NB1   6    13:06.8817   5 2:07.4263 
23   57                                 Simon Browning (VIC)     Ford Cortina         1598  NB2   6    13:25.5828   3 2:06.9624 
24   22  McHenry Motors Racing          Cruz Cody (VIC)          Datsun 1600          1600  NC1   6    13:33.8903   2 2:00.4496 
25  178                                 Jim Waugh (Qld)          BMW 1971             1990  NC1   5    11:44.8128   4 2:15.3423 
DNF  38  Car SerVICe & Electrics        Mike Holmes (WA)         Ford Cortina Mk 1    1582  NB1   2     4:53.5243   1 2:21.4338 
DNF  95                                 George Dragovitch (VIC)  bmw 2002             2000  NC2 
DNF   7  Team Perkins Race & Rally      Ted Perkins (VIC)        Lotus Cortina        1600  NB2 
Last edited by Dazz on Sun Mar 11, 2018 4:08 pm, edited 2 times in total.
These users liked Dazz's post:
KYPREO (Sat Mar 10, 2018 11:28 am)


Ego, is not a dirty word

User avatar
KYPREO
Administrator
Posts: 15584
Joined: Tue Jul 09, 2002 6:09 am
Location: Melbourne
Has liked: 210 times
Been liked: 125 times
Contact:

Re: Group Nc RX-2's at the Historic Meetings

#1727 Post by KYPREO » Sat Mar 10, 2018 11:29 am

Ive been missing your updates Dazz!


My Build Log
WTB series 3 RX-7 shifter boot in off black/grey

User avatar
Dazz
Moderator
Posts: 7217
Joined: Wed Oct 30, 2002 11:52 pm
Location: N.S.W.
Has liked: 0
Been liked: 3 times

Re: Group Nc RX-2's at the Historic Meetings

#1728 Post by Dazz » Sat Mar 10, 2018 11:34 am

KYPREO wrote:
Sat Mar 10, 2018 11:29 am
Ive been missing your updates Dazz!
Doing my best to keep the updates coming.

One question, since the forum rebuild, all of the race results are now within a small box that you have to scroll up and down, the race results are put in using the so that the formatting remains, used to work fine so not sure why it is different now?


Ego, is not a dirty word

User avatar
KYPREO
Administrator
Posts: 15584
Joined: Tue Jul 09, 2002 6:09 am
Location: Melbourne
Has liked: 210 times
Been liked: 125 times
Contact:

Re: Group Nc RX-2's at the Historic Meetings

#1729 Post by KYPREO » Sat Mar 10, 2018 11:54 am

Dazz wrote:
Sat Mar 10, 2018 11:34 am
KYPREO wrote:
Sat Mar 10, 2018 11:29 am
Ive been missing your updates Dazz!
Doing my best to keep the updates coming.

One question, since the forum rebuild, all of the race results are now within a small box that you have to scroll up and down, the race results are put in using the so that the formatting remains, used to work fine so not sure why it is different now?
I can see that. In recent years, they changed the default behaviour of the code tags so that the code box has a maximum height. If the text within the box exceeds the maximum height, it will implement a scroll bar.

That appears to be fairly easy fix by changing a couple of lines of code. I'll make a note to fix it next time I jump on the server for maintenance. :wink:


My Build Log
WTB series 3 RX-7 shifter boot in off black/grey

User avatar
Dazz
Moderator
Posts: 7217
Joined: Wed Oct 30, 2002 11:52 pm
Location: N.S.W.
Has liked: 0
Been liked: 3 times

Re: Group Nc RX-2's at the Historic Meetings

#1730 Post by Dazz » Sun May 06, 2018 2:08 pm

Motor Racing Australia Series - Round 3 Sydney Motorsport Park Gardner

Code: Select all

 2018 Motor Racing Australia Series - Round 3
Sydney Motorsport Park Gardner

MX5 Cup / Historic Touring Cars (Group N) - Qualifying

Qualifying Q5   15 Mins  
Scheduled Start 00:05
                                      
Page 1           Issue 1
Start Sun May 06   10:17
Elapsed Time       11:05
________________________________________________________________________________________________________________________________
Pos Car  Driver                   Competitor/Team                Vehicle              Cap   CL   Laps   Fastest...Lap        Gap

1    77  Todd Herring             Herring Racing, Nulon, Veyron  Mazda MX5            1863          6     3 1:40.3255* 
2    91  Verne Johnson            Veyron Finance / Herring Racin Mazda MX5            1839          5     4 1:45.4833  0:05.1578
3   288  Ian Caldwell             Rivermark cafe                 Mazda MX5            1800          6     2 1:45.8416  0:05.5161
4    78  Tim Herring              Herring Racing                 Mazda MX5            1800          5     4 1:47.5703  0:07.2448
5    48  David Johnson                                           Mazda MX5            1840          5     3 1:48.9971  0:08.6716
6    70  Wayne Rogerson           Matt Russell Race Engines      Mazda RX2 COUPE      2063          5     2 1:49.4736  0:09.1481
7    76  Daniel Deckers           Deckspeed Racing               Mazda Mx5            1800          2     1 1:50.1679  0:09.8424
8   151  Ben Cathcart                                            Mazda MX5            1800          4     2 1:50.7259  0:10.4004
9    75  Michael Hall             Carbotech Barake               Mazda MX5            2500          5     2 1:50.7908  0:10.4653
10   26  Chris O'Brien            O'Briens Smash Repairs         Ford Falcon          5800          1     1 1:50.7982  0:10.4727
11    4  Lou Lezzi                Hume Smash Reapirs             Mazda MX5            1998          4     3 1:51.0941  0:10.7686
12    9  John Anastas             J's Racing                     Mazda MX5            1800          5     2 1:52.5117  0:12.1862
13  512  Matthew Johnson                                         Mazda MX5            1800          4     4 1:52.6515  0:12.3260
14  113  Alan Mayne               Matt Russell Race Engines      Mazda RX2            2063          4     3 1:52.7728  0:12.4473
15    6  Ross Muller                                             Chevrolet Nova SS    5354          4     3 1:52.7782  0:12.4527
16   86  Rich Fowler              Motorsport Retro               Mazda MX5            1600          5     4 1:55.3051  0:14.9796
17  171  Ian Combes               Deckspeed Racing               Mazda MX5            1940          4     2 1:56.6297  0:16.3042
18    7  Geoff Pike                                              Morris Cooper S      1329          4     2 1:56.7309  0:16.4054
19   81  Paul Nudd                                               Mazda MX5            2488          4     4 1:56.7338  0:16.4083
20   57  Adam Walton              Burrells Soils & Sands         Ford Mustang         4800          4     4 1:56.7922  0:16.4667
21   69  Luke Broadhead           Statewide Car Carriers         Morris Cooper S      1275          3     2 1:57.3178  0:16.9923
22    5  Kerry Smith              Trackschool / V8HOTLAPS        Mazda MX5            1998          4     3 1:57.8054  0:17.4799
23  353  Michael Bevan                                           Holden Torana GTRXU1 3300          3     1 1:58.2012  0:17.8757
24   20  David Roberts            Old Rootes Racing              Morris Cooper S 1964 1298          3     2 1:58.2620  0:17.9365
25   35  Brayden Slater           RaceAway Tracktime             Mazda MX5            2000          4     3 2:00.6466  0:20.3211
26   25  Neil Halls               Clear Path Commercial Consulti Mazda MX5            1840          4     3 2:03.6942  0:23.3687
     62  Chris Collett            coastwidecars.com.au           Morris Cooper S      1300      
     98  Stuart McFadyen                                         Mazda MX5            1839

Code: Select all

2018 Motor Racing Australia Series - Round 3
Sydney Motorsport Park Gardner

MX5 Cup / Historic Touring Cars (Group N) - Race 1

Event R5        5 Laps   
Scheduled Start 00:11
                                      
Page 1           Issue 1
Start Sun May 06   12:17
Elapsed Time        8:32
________________________________________________________________________________________________________________________________
Pos Car  Driver                   Competitor/Team                Vehicle              Cap   CL Laps     Race.Time Fastest...Lap

1    77  Todd Herring             Herring Racing, Nulon, Veyron  Mazda MX5            1863        5     8:32.1111   2 1:39.8433*
2    91  Verne Johnson            Veyron Finance / Herring Racin Mazda MX5            1839        5     8:43.2587   3 1:42.9474 
3   288  Ian Caldwell             Rivermark cafe                 Mazda MX5            1800        5     8:59.2717   5 1:45.9299 
4    78  Tim Herring              Herring Racing                 Mazda MX5            1800        5     9:07.0723   2 1:46.7314 
5    26  Chris O'Brien            O'Briens Smash Repairs         Ford Falcon          5800        5     9:11.8613   2 1:48.4288 
6   151  Ben Cathcart                                            Mazda MX5            1800        5     9:16.4156   3 1:49.3372 
7    48  David Johnson                                           Mazda MX5            1840        5     9:22.3992   3 1:49.2468 
8   512  Matthew Johnson                                         Mazda MX5            1800        5     9:28.0310   2 1:50.5597 
9    75  Michael Hall             Carbotech Barake               Mazda MX5            2500        5     9:28.6442   3 1:50.9933 
10    4  Lou Lezzi                Hume Smash Reapirs             Mazda MX5            1998        5     9:33.8078   3 1:50.0161 
11   98  Stuart McFadyen                                         Mazda MX5            1839        5     9:35.4132   3 1:51.4221 
12  113  Alan Mayne               Matt Russell Race Engines      Mazda RX2            2063        5     9:37.6432   3 1:51.7777 
13   87  David Lawler                                            Mazda MX5            2500        5     9:38.8548   4 1:50.9893 
14    6  Ross Muller                                             Chevrolet Nova SS    5354        5     9:47.0343   2 1:54.0184 
15    9  John Anastas             J's Racing                     Mazda MX5            1800        5     9:49.3391   5 1:54.1457 
16   86  Rich Fowler              Motorsport Retro               Mazda MX5            1600        5     9:52.8725   2 1:55.1566 
17  171  Ian Combes               Deckspeed Racing               Mazda MX5            1940        5     9:53.4486   5 1:54.7253 
18   81  Paul Nudd                                               Mazda MX5            2488        5    10:02.5245   4 1:55.9073 
19   57  Adam Walton              Burrells Soils & Sands         Ford Mustang         4800        5    10:02.5872   5 1:55.2484 
20    5  Kerry Smith              Trackschool / V8HOTLAPS        Mazda MX5            1998        5    10:05.6645   5 1:56.3045 
21   25  Neil Halls               Clear Path Commercial Consulti Mazda MX5            1840        5    10:12.1591   4 1:58.1017 
22   20  David Roberts            Old Rootes Racing              Morris Cooper S 1964 1298        5    10:17.3996   2 1:59.1818 
23   35  Brayden Slater           RaceAway Tracktime             Mazda MX5            2000        5    10:20.2167   2 1:59.1261 
24   69  Luke Broadhead           Statewide Car Carriers         Morris Cooper S      1275        4     8:51.8673   2 1:59.0369 
DNF  70  Wayne Rogerson           Matt Russell Race Engines      Mazda RX2 COUPE      2063        4     7:29.2889   3 1:49.7222 
DNF  62  Chris Collett            coastwidecars.com.au           Morris Cooper S      1300        4     7:55.8666   2 1:55.1721 
DNF   7  Geoff Pike                                              Morris Cooper S      1329        2     4:07.0131   2 1:56.3284

Code: Select all

2018 Motor Racing Australia Series - Round 3
Sydney Motorsport Park Gardner

MX5 Cup / Historic Touring Cars (Group N) - Race 2

Event R11       6 Laps   
Scheduled Start 00:17
                                      
Page 1           Issue 1
Start Sun May 06   15:44
Elapsed Time       10:11
________________________________________________________________________________________________________________________________
Pos Car  Driver                   Competitor/Team                Vehicle              Cap   CL Laps     Race.Time Fastest...Lap

1    77  Todd Herring             Herring Racing, Nulon, Veyron  Mazda MX5            1863        6    10:11.7387   3 1:39.8770*
2    91  Verne Johnson            Veyron Finance / Herring Racin Mazda MX5            1839        6    10:27.5218   5 1:42.8678 
3   288  Ian Caldwell             Rivermark cafe                 Mazda MX5            1800        6    10:52.4411   2 1:46.2291 
4    26  Chris O'Brien            O'Briens Smash Repairs         Ford Falcon          5800        6    11:04.1656   2 1:49.2332 
5   151  Ben Cathcart                                            Mazda MX5            1800        6    11:08.5130   5 1:49.3529 
6    48  David Johnson                                           Mazda MX5            1840        6    11:09.1426   5 1:49.0096 
7   512  Matthew Johnson                                         Mazda MX5            1800        6    11:13.1241   2 1:50.1266 
8   113  Alan Mayne               Matt Russell Race Engines      Mazda RX2            2063        6    11:14.7988   6 1:50.2851 
9    98  Stuart McFadyen                                         Mazda MX5            1839        6    11:16.2865   4 1:50.2746 
10   75  Michael Hall             Carbotech Barake               Mazda MX5            2500        6    11:24.2369   2 1:51.0218 
11   87  David Lawler                                            Mazda MX5            2500        6    11:28.5969   6 1:50.9863 
12    6  Ross Muller                                             Chevrolet Nova SS    5354        6    11:38.5169   2 1:53.7883 
13    9  John Anastas             J's Racing                     Mazda MX5            1800        6    11:40.4772   4 1:53.2588 
14   81  Paul Nudd                                               Mazda MX5            2488        6    11:44.5179   2 1:54.3897 
15   86  Rich Fowler              Motorsport Retro               Mazda MX5            1600        6    11:44.6545   3 1:54.3173 
16   57  Adam Walton              Burrells Soils & Sands         Ford Mustang         4800        6    11:53.8647   4 1:53.3408 
17  171  Ian Combes               Deckspeed Racing               Mazda MX5            1940        6    12:03.4523   3 1:57.1525 
18   69  Luke Broadhead           Statewide Car Carriers         Morris Cooper S      1275        6    12:03.4731   2 1:57.2418 
19    5  Kerry Smith              Trackschool / V8HOTLAPS        Mazda MX5            1998        6    12:04.1294   3 1:57.9152 
20    7  Geoff Pike                                              Morris Cooper S      1329        6    12:04.5597   3 1:56.4770 
21   35  Brayden Slater           RaceAway Tracktime             Mazda MX5            2000        6    12:04.8209   4 1:56.2362 
22   25  Neil Halls               Clear Path Commercial Consulti Mazda MX5            1840        5    10:13.4840   3 1:57.6766 
23   20  David Roberts            Old Rootes Racing              Morris Cooper S 1964 1298        5    10:17.3463   2 1:59.0323 
DNF  78  Tim Herring              Herring Racing                 Mazda MX5            1800        2     3:47.1738   2 1:48.0227


Ego, is not a dirty word

User avatar
Dazz
Moderator
Posts: 7217
Joined: Wed Oct 30, 2002 11:52 pm
Location: N.S.W.
Has liked: 0
Been liked: 3 times

Re: Group Nc RX-2's at the Historic Meetings

#1731 Post by Dazz » Sat Jun 09, 2018 1:10 pm

Code: Select all

2018 Australian Muscle Car Masters
Sydney Motorsport Park Gardner

Group N Historic Touring Cars & Invited - Qualifying

Qualifying Q2   15 Mins  
Scheduled Start 00:02
                                      
Page 1           Issue 1
Start Sat Jun 09   09:29
Elapsed Time       15:01
________________________________________________________________________________________________________________________________
Pos Car  Driver                   Competitor/Team                Vehicle              Cap   CL   Laps   Fastest...Lap        Gap

1    98  Andrew Taite (NSW)       EUREKA RACING                  Chevrolet Camaro     5857  NC      6     6 1:58.8910* 
2    70  Wayne Rogerson (NSW)     MATT RUSSELL RACE ENGINES      Mazda RX2 Coupe      2063  NC      6     5 2:01.6954  0:02.8044
3    33  Quentin Bland (NSW)      Q & A BLAND                    Ford Capri           2994  NC      6     6 2:04.7768  0:05.8858
4    85  John Wright (NSW)        WRIGHTS RACING                 Holden LJ XUI Torana 3300  NC      6     5 2:05.0724  0:06.1814
5    71  Christopher Thomas (NSW) A&A PLANT HIRE                 Holden Torana        3300  NC      6     2 2:06.7947  0:07.9037
6   189  Ben Wilkinson (ACT)      B Wilkinson                    Ford Mustang         4997  NC      6     3 2:06.9458  0:08.0548
7    89  John Harrison (NSW)      Harrison Racing                Ford Mustang         4800  NC      6     6 2:07.3143  0:08.4233
8    59  Alex D'Onofrio (NSW)     GARY WHITE RACING              Morris Cooper S      1293  NB      4     3 2:07.4892  0:08.5982
9    44  Warren Wright (NSW)      WRIGHTS RACING                 Holden XU1           3300  NC      4     4 2:08.5799  0:09.6889
10   28  Jamie Tilley (NSW)       TILLEY RACING                  Ford Mustang         4700          4     3 2:09.2897  0:10.3987
11   17  David Wall (NSW)         PAYCE / Wall Racing            Holden HQ Monaro     5957  NB      5     4 2:09.6211  0:10.7301
12    7  Geoff Pike (NSW)         G PIKE                         Morris Mini Cooper S 1293  NB      5     5 2:12.6995  0:13.8085
13   12  Andrew Bergan (NSW)      MINI & MOKE WORLD              Morris Cooper S      1293  NB      6     4 2:13.1190  0:14.2280
14  116  Greg Schwenke (NSW)      SWANKS AUTO ELECTRICS          Mazda RX2            2063  NC      5     4 2:13.8046  0:14.9136
15   19  Daniel Berry (NSW)       Chatham Smash Repairs          Morris Cooper S      1298  NB      4     4 2:14.0530  0:15.1620
16  295  Spencer Rice (NSW)       The Classic Speed Shop         Alfa Romeo           2000  NC      3     2 2:14.8983  0:16.0073
17    9  David Waddington (QLD)   NORTHSIDE KUSTOM most likely spam      Ford xy gtho         351   NC      5     5 2:15.5297  0:16.6387
18  188  Francis Meier (NSW)      F Meier                        Morris Cooper S      1275  NB      5     4 2:16.0259  0:17.1349
19   57  Adam Walton (NSW)        Burrells soils & sands         Ford Mustang         4860  NC      5     5 2:17.4166  0:18.5256
20   14  Mark Lenstra (NSW)       ALL TERRAIN MOTORSPORT         Ford Escort RS 1600  1588  NC      5     3 2:18.1048  0:19.2138
21   43  Nathan Goulding (NSW)    N Goulding                     Cooper s             1285  NB      5     2 2:20.2261  0:21.3351
22   26  Chris O'Brien (ACT)      O'BRIEN SMASH REPAIRS CANBERRA FORD                 5800c NC      4     2 2:20.5190  0:21.6280
23   77  David Noakes (NSW)       Noakes Motorsport              Ford Escort RS 1600  1600  NC      5     4 2:22.0836  0:23.1926
24  150  Ray Dean (NSW)           DEAN MOTORSPORTS               Holden EH            2998  NB      5     4 2:22.7962  0:23.9052
25   61  David Wheatley (NSW)     D WHEATLEY                     Morris Cooper S      1293  NB      5     2 2:23.0219  0:24.1309
26  128  Nathan Stevenson (NSW)   Nathan Stevenson               Morris Cooper S      1310  NB      5     5 2:23.0255  0:24.1345
27   34  Grant Harrington (NSW)   Private Certifiers Australia   HOLDEN TORANA XU-1   3044  NC      5     3 2:24.3511  0:25.4601
28   35  Wayne Cooper (NSW)       Cooper Motorpsort              Ford Mustang         4800c NB      5     5 2:28.6908  0:29.7998
29   58  Stephen Pitman (NSW)     PAYCE MOTORSPORT               Holden EH            2990  NB      5     4 2:34.1891  0:35.2981
30  316  Stephen Beazley (NSW)    Absolute Tree Maintenance      Cortina GT           1558  NB      5     4 2:35.4336  0:36.5426
31   84  Rod Wallace (NSW)        CONROD RACING                  Holden Torana XU1    3300  NC      5     4 2:35.5457  0:36.6547
32  118  John Shuttle (NSW)       J SHUTTLE                      ford cortina gt      1590  NB      3     3 2:45.0146  0:46.1236
     55  Ian Mewett (QLD)         Trojan Composites Australia    Ford Mustang         5631  NC  


Ego, is not a dirty word

User avatar
Dazz
Moderator
Posts: 7217
Joined: Wed Oct 30, 2002 11:52 pm
Location: N.S.W.
Has liked: 0
Been liked: 3 times

Re: Group Nc RX-2's at the Historic Meetings

#1732 Post by Dazz » Sat Jun 09, 2018 1:11 pm

2018 Australian Muscle Car Masters

Code: Select all

2018 Australian Muscle Car Masters
Sydney Motorsport Park Gardner

Group N Historic Touring Cars & Invited - Qualifying

Qualifying Q2   15 Mins  
Scheduled Start 00:02
                                      
Page 1           Issue 1
Start Sat Jun 09   09:29
Elapsed Time       15:01
________________________________________________________________________________________________________________________________
Pos Car  Driver                   Competitor/Team                Vehicle              Cap   CL   Laps   Fastest...Lap        Gap

1    98  Andrew Taite (NSW)       EUREKA RACING                  Chevrolet Camaro     5857  NC      6     6 1:58.8910* 
2    70  Wayne Rogerson (NSW)     MATT RUSSELL RACE ENGINES      Mazda RX2 Coupe      2063  NC      6     5 2:01.6954  0:02.8044
3    33  Quentin Bland (NSW)      Q & A BLAND                    Ford Capri           2994  NC      6     6 2:04.7768  0:05.8858
4    85  John Wright (NSW)        WRIGHTS RACING                 Holden LJ XUI Torana 3300  NC      6     5 2:05.0724  0:06.1814
5    71  Christopher Thomas (NSW) A&A PLANT HIRE                 Holden Torana        3300  NC      6     2 2:06.7947  0:07.9037
6   189  Ben Wilkinson (ACT)      B Wilkinson                    Ford Mustang         4997  NC      6     3 2:06.9458  0:08.0548
7    89  John Harrison (NSW)      Harrison Racing                Ford Mustang         4800  NC      6     6 2:07.3143  0:08.4233
8    59  Alex D'Onofrio (NSW)     GARY WHITE RACING              Morris Cooper S      1293  NB      4     3 2:07.4892  0:08.5982
9    44  Warren Wright (NSW)      WRIGHTS RACING                 Holden XU1           3300  NC      4     4 2:08.5799  0:09.6889
10   28  Jamie Tilley (NSW)       TILLEY RACING                  Ford Mustang         4700          4     3 2:09.2897  0:10.3987
11   17  David Wall (NSW)         PAYCE / Wall Racing            Holden HQ Monaro     5957  NB      5     4 2:09.6211  0:10.7301
12    7  Geoff Pike (NSW)         G PIKE                         Morris Mini Cooper S 1293  NB      5     5 2:12.6995  0:13.8085
13   12  Andrew Bergan (NSW)      MINI & MOKE WORLD              Morris Cooper S      1293  NB      6     4 2:13.1190  0:14.2280
14  116  Greg Schwenke (NSW)      SWANKS AUTO ELECTRICS          Mazda RX2            2063  NC      5     4 2:13.8046  0:14.9136
15   19  Daniel Berry (NSW)       Chatham Smash Repairs          Morris Cooper S      1298  NB      4     4 2:14.0530  0:15.1620
16  295  Spencer Rice (NSW)       The Classic Speed Shop         Alfa Romeo           2000  NC      3     2 2:14.8983  0:16.0073
17    9  David Waddington (QLD)   NORTHSIDE KUSTOM most likely spam      Ford xy gtho         351   NC      5     5 2:15.5297  0:16.6387
18  188  Francis Meier (NSW)      F Meier                        Morris Cooper S      1275  NB      5     4 2:16.0259  0:17.1349
19   57  Adam Walton (NSW)        Burrells soils & sands         Ford Mustang         4860  NC      5     5 2:17.4166  0:18.5256
20   14  Mark Lenstra (NSW)       ALL TERRAIN MOTORSPORT         Ford Escort RS 1600  1588  NC      5     3 2:18.1048  0:19.2138
21   43  Nathan Goulding (NSW)    N Goulding                     Cooper s             1285  NB      5     2 2:20.2261  0:21.3351
22   26  Chris O'Brien (ACT)      O'BRIEN SMASH REPAIRS CANBERRA FORD                 5800c NC      4     2 2:20.5190  0:21.6280
23   77  David Noakes (NSW)       Noakes Motorsport              Ford Escort RS 1600  1600  NC      5     4 2:22.0836  0:23.1926
24  150  Ray Dean (NSW)           DEAN MOTORSPORTS               Holden EH            2998  NB      5     4 2:22.7962  0:23.9052
25   61  David Wheatley (NSW)     D WHEATLEY                     Morris Cooper S      1293  NB      5     2 2:23.0219  0:24.1309
26  128  Nathan Stevenson (NSW)   Nathan Stevenson               Morris Cooper S      1310  NB      5     5 2:23.0255  0:24.1345
27   34  Grant Harrington (NSW)   Private Certifiers Australia   HOLDEN TORANA XU-1   3044  NC      5     3 2:24.3511  0:25.4601
28   35  Wayne Cooper (NSW)       Cooper Motorpsort              Ford Mustang         4800c NB      5     5 2:28.6908  0:29.7998
29   58  Stephen Pitman (NSW)     PAYCE MOTORSPORT               Holden EH            2990  NB      5     4 2:34.1891  0:35.2981
30  316  Stephen Beazley (NSW)    Absolute Tree Maintenance      Cortina GT           1558  NB      5     4 2:35.4336  0:36.5426
31   84  Rod Wallace (NSW)        CONROD RACING                  Holden Torana XU1    3300  NC      5     4 2:35.5457  0:36.6547
32  118  John Shuttle (NSW)       J SHUTTLE                      ford cortina gt      1590  NB      3     3 2:45.0146  0:46.1236
     55  Ian Mewett (QLD)         Trojan Composites Australia    Ford Mustang         5631  NC  

Code: Select all

2018 Australian Muscle Car Masters
Sydney Motorsport Park Gardner

Group N Historic Touring Cars & Invited - Race 1

Event R2        6 Laps   
Scheduled Start 00:09
                                      
Page 1           Issue 1
Start Sat Jun 09   12:56
Elapsed Time       11:57
________________________________________________________________________________________________________________________________
Pos Car  Driver                   Competitor/Team                Vehicle              Cap   CL Laps     Race.Time Fastest...Lap

1    98  Andrew Taite (NSW)       EUREKA RACING                  Chevrolet Camaro     5857  NC    6    11:57.1061   3 1:56.9439*
2    71  Christopher Thomas (NSW) A&A PLANT HIRE                 Holden Torana        3300  NC    6    12:01.3727   3 1:57.5534 
3    70  Wayne Rogerson (NSW)     MATT RUSSELL RACE ENGINES      Mazda RX2 Coupe      2063  NC    6    12:24.8775   3 2:01.5122 
4    17  David Wall (NSW)         PAYCE / Wall Racing            Holden HQ Monaro     5957  NB    6    12:32.0953   4 2:01.9089 
5    33  Quentin Bland (NSW)      Q & A BLAND                    Ford Capri           2994  NC    6    12:33.1825   4 2:02.6129 
6    85  John Wright (NSW)        WRIGHTS RACING                 Holden LJ XUI Torana 3300  NC    6    12:39.8433   4 2:03.1976 
7    28  Jamie Tilley (NSW)       TILLEY RACING                  Ford Mustang         4700  NC    6    12:46.6434   5 2:04.5276 
8    59  Alex D'Onofrio (NSW)     GARY WHITE RACING              Morris Cooper S      1293  NB    6    12:55.6336   2 2:06.7908 
9    89  John Harrison (NSW)      Harrison Racing                Ford Mustang         4800  NC    6    13:04.0583   5 2:06.5980 
10  189  Ben Wilkinson (ACT)      B Wilkinson                    Ford Mustang         4997  NC    6    13:12.6266   4 2:09.4091 
11   44  Warren Wright (NSW)      WRIGHTS RACING                 Holden XU1           3300  NC    6    13:15.0079   5 2:03.5878 
12  295  Spencer Rice (NSW)       The Classic Speed Shop         Alfa Romeo           2000  NC    6    13:17.1196   6 2:08.4539 
13   12  Andrew Bergan (NSW)      MINI & MOKE WORLD              Morris Cooper S      1293  NB    6    13:19.5278   6 2:09.1563 
14  116  Greg Schwenke (NSW)      SWANKS AUTO ELECTRICS          Mazda RX2            2063  NC    6    13:22.9283   3 2:06.6451 
15   55  Ian Mewett (QLD)         Trojan Composites Australia    Ford Mustang         5631  NC    6    13:36.5041   6 2:05.3823 
16   19  Daniel Berry (NSW)       Chatham Smash Repairs          Morris Cooper S      1298  NB    6    13:38.1741   5 2:11.9700 
17  188  Francis Meier (NSW)      F Meier                        Morris Cooper S      1275  NB    6    13:41.7102   5 2:12.2857 
18   57  Adam Walton (NSW)        Burrells soils & sands         Ford Mustang         4860  NC    6    13:50.3548   6 2:12.3723 
19   26  Chris O'Brien (ACT)      O'BRIEN SMASH REPAIRS CANBERRA FORD                 5800c NC    6    14:00.8083   4 2:16.4035 
20   61  David Wheatley (NSW)     D WHEATLEY                     Morris Cooper S      1293  NB    5    11:59.2631   2 2:17.3889 
21    9  David Waddington (QLD)   NORTHSIDE KUSTOM most likely spam      Ford xy gtho         351   NC    5    12:00.1067   5 2:17.1748 
22  128  Nathan Stevenson (NSW)   Nathan Stevenson               Morris Cooper S      1310  NB    5    12:02.2988   5 2:17.1335 
23   77  David Noakes (NSW)       Noakes Motorsport              Ford Escort RS 1600  1600  NC    5    12:04.0753   3 2:19.8837 
24   43  Nathan Goulding (NSW)    N Goulding                     Cooper s             1285  NB    5    12:05.3365   4 2:15.2981 
25  150  Ray Dean (NSW)           DEAN MOTORSPORTS               Holden EH            2998  NB    5    12:20.8304   4 2:23.6300 
26   35  Wayne Cooper (NSW)       Cooper Motorpsort              Ford Mustang         4800c NB    5    12:25.3258   5 2:22.7556 
27   58  Stephen Pitman (NSW)     PAYCE MOTORSPORT               Holden EH            2990  NB    5    12:36.8915   3 2:24.8198 
28   34  Grant Harrington (NSW)   Private Certifiers Australia   HOLDEN TORANA XU-1   3044  NC    5    12:43.9320   3 2:27.2919 
29  118  John Shuttle (NSW)       J SHUTTLE                      ford cortina gt      1590  NB    5    13:09.9212   3 2:31.7323 
30  316  Stephen Beazley (NSW)    Absolute Tree Maintenance      Cortina GT           1558  NB    5    13:16.8517   5 2:34.8741 
31   84  Rod Wallace (NSW)        CONROD RACING                  Holden Torana XU1    3300  NC    5    13:18.1126   2 2:34.8058 

Code: Select all

2018 Australian Muscle Car Masters
Sydney Motorsport Park Gardner

Group N Historic Touring Cars & Invited - Race 2

Event R6        6 Laps   
Scheduled Start 00:13
                                      
Page 1           Issue 1
Start Sat Jun 09   14:35
Elapsed Time       13:12
________________________________________________________________________________________________________________________________
Pos Car  Driver                   Competitor/Team                Vehicle              Cap   CL Laps     Race.Time Fastest...Lap

1    98  Andrew Taite (NSW)       EUREKA RACING                  Chevrolet Camaro     5857  NC    6    13:12.2411   3 1:55.9777*
2    71  Christopher Thomas (NSW) A&A PLANT HIRE                 Holden Torana        3300  NC    6    13:18.6555   4 1:58.3136 
3    70  Wayne Rogerson (NSW)     MATT RUSSELL RACE ENGINES      Mazda RX2 Coupe      2063  NC    6    13:35.0700   3 2:01.3696 
4    85  John Wright (NSW)        WRIGHTS RACING                 Holden LJ XUI Torana 3300  NC    6    13:39.4208   4 2:02.2666 
5    17  David Wall (NSW)         PAYCE / Wall Racing            Holden HQ Monaro     5957  NB    6    13:39.4991   6 2:00.7917 
6    28  Jamie Tilley (NSW)       TILLEY RACING                  Ford Mustang         4700  NC    6    13:39.5829   6 1:59.4200 
7    33  Quentin Bland (NSW)      Q & A BLAND                    Ford Capri           2994  NC    6    13:49.8140   5 2:03.9231 
8    55  Ian Mewett (QLD)         Trojan Composites Australia    Ford Mustang         5631  NC    6    13:55.3758   6 2:03.1800 
9   189  Ben Wilkinson (ACT)      B Wilkinson                    Ford Mustang         4997  NC    6    13:57.9302   5 2:05.3800 
10   89  John Harrison (NSW)      Harrison Racing                Ford Mustang         4800  NC    6    13:58.5253   6 2:04.6691 
11   59  Alex D'Onofrio (NSW)     GARY WHITE RACING              Morris Cooper S      1293  NB    6    13:58.7023   4 2:06.2204 
12  116  Greg Schwenke (NSW)      SWANKS AUTO ELECTRICS          Mazda RX2            2063  NC    6    13:59.7700   6 2:05.9759 
13   44  Warren Wright (NSW)      WRIGHTS RACING                 Holden XU1           3300  NC    6    14:00.0913   5 2:04.6895 
14  295  Spencer Rice (NSW)       The Classic Speed Shop         Alfa Romeo           2000  NC    6    14:10.7092   6 2:07.8841 
15   12  Andrew Bergan (NSW)      MINI & MOKE WORLD              Morris Cooper S      1293  NB    6    14:16.9154   5 2:10.0850 
16   57  Adam Walton (NSW)        Burrells soils & sands         Ford Mustang         4860  NC    6    14:28.5202   6 2:09.5593 
17   26  Chris O'Brien (ACT)      O'BRIEN SMASH REPAIRS CANBERRA FORD                 5800c NC    6    14:32.2010   3 2:13.3440 
18  188  Francis Meier (NSW)      F Meier                        Morris Cooper S      1275  NB    6    14:33.1704   3 2:13.0090 
19  128  Nathan Stevenson (NSW)   Nathan Stevenson               Morris Cooper S      1310  NB    6    14:44.8469   6 2:13.5742 
20   61  David Wheatley (NSW)     D WHEATLEY                     Morris Cooper S      1293  NB    6    14:47.9161   5 2:16.1589 
21   14  Mark Lenstra (NSW)       ALL TERRAIN MOTORSPORT         Ford Escort RS 1600  1588  NC    6    14:51.2808   6 2:13.6045 
22   77  David Noakes (NSW)       Noakes Motorsport              Ford Escort RS 1600  1600  NC    6    15:01.7217   6 2:18.2996 
23   34  Grant Harrington (NSW)   Private Certifiers Australia   HOLDEN TORANA XU-1   3044  NC    6    15:13.2533   5 2:18.5717 
24   35  Wayne Cooper (NSW)       Cooper Motorpsort              Ford Mustang         4800c NB    6    15:13.9184   5 2:19.2697 
25  150  Ray Dean (NSW)           DEAN MOTORSPORTS               Holden EH            2998  NB    6    15:18.6669   6 2:22.2328 
26   58  Stephen Pitman (NSW)     PAYCE MOTORSPORT               Holden EH            2990  NB    6    15:21.3111   4 2:22.6927 
27    9  David Waddington (QLD)   NORTHSIDE KUSTOM most likely spam      Ford xy gtho         351   NC    6    15:24.4061   6 2:17.0567 
28  118  John Shuttle (NSW)       J SHUTTLE                      ford cortina gt      1590  NB    6    15:37.9107   5 2:26.7652 
29   84  Rod Wallace (NSW)        CONROD RACING                  Holden Torana XU1    3300  NC    5    13:31.2231   5 2:31.4326 
30  316  Stephen Beazley (NSW)    Absolute Tree Maintenance      Cortina GT           1558  NB    5    13:56.5375   4 2:31.5817 
DNF  19  Daniel Berry (NSW)       Chatham Smash Repairs          Morris Cooper S      1298  NB  
DNF  43  Nathan Goulding (NSW)    N Goulding                     Cooper s             1285  NB  
DNF   7  Geoff Pike (NSW)         G PIKE                         Morris Mini Cooper S 1293  NB  

Code: Select all

2018 Australian Muscle Car Masters
Sydney Motorsport Park Gardner

Group N Historic Touring Cars & Invited - Race 3

Event R16       5 Laps   
Scheduled Start 00:25
                                      
Page 1           Issue 1
Start Sun Jun 10   11:54
Elapsed Time        9:06
________________________________________________________________________________________________________________________________
Pos Car  Driver                   Competitor/Team                Vehicle              Cap   CL Laps     Race.Time Fastest...Lap

1    28  Jamie Tilley (NSW)       TILLEY RACING                  Ford Mustang         4700  NC    5     9:06.6711   3 1:47.0728 
2    71  Christopher Thomas (NSW) A&A PLANT HIRE                 Holden Torana        3300  NC    5     9:10.2710   2 1:47.8693 
3   189  Ben Wilkinson (ACT)      B Wilkinson                    Ford Mustang         4997  NC    5     9:12.1567   3 1:47.7929 
4    26  Chris O'Brien (ACT)      O'BRIEN SMASH REPAIRS CANBERRA FORD                 5800c NC    5     9:15.8515   2 1:48.4189 
5    70  Wayne Rogerson (NSW)     MATT RUSSELL RACE ENGINES      Mazda RX2 Coupe      2063  NC    5     9:18.1421   4 1:49.3704 
6    17  David Wall (NSW)         PAYCE / Wall Racing            Holden HQ Monaro     5957  NB    5     9:19.2535   2 1:47.9941 
7    55  Ian Mewett (QLD)         Trojan Composites Australia    Ford Mustang         5631  NC    5     9:19.7806   2 1:48.4255 
8    89  John Harrison (NSW)      Harrison Racing                Ford Mustang         4800  NC    5     9:27.4725   3 1:50.8307 
9    35  Wayne Cooper (NSW)       Cooper Motorpsort              Ford Mustang         4800c NB    5     9:28.3956   2 1:49.8652 
10   33  Quentin Bland (NSW)      Q & A BLAND                    Ford Capri           2994  NC    5     9:29.6829   3 1:51.5073 
11   44  Warren Wright (NSW)      WRIGHTS RACING                 Holden XU1           3300  NC    5     9:32.8691   3 1:51.4087 
12   12  Andrew Bergan (NSW)      MINI & MOKE WORLD              Morris Cooper S      1293  NB    5     9:37.2899   2 1:52.5317 
13   59  Alex D'Onofrio (NSW)     GARY WHITE RACING              Morris Cooper S      1293  NB    5     9:38.6737   3 1:52.0352 
14   57  Adam Walton (NSW)        Burrells soils & sands         Ford Mustang         4860  NC    5     9:41.3687   3 1:52.9202 
15   14  Mark Lenstra (NSW)       ALL TERRAIN MOTORSPORT         Ford Escort RS 1600  1588  NC    5     9:44.1207   2 1:53.7978 
16  295  Spencer Rice (NSW)       The Classic Speed Shop         Alfa Romeo           2000  NC    5     9:46.2299   2 1:50.9544 
17   34  Grant Harrington (NSW)   Private Certifiers Australia   HOLDEN TORANA XU-1   3044  NC    5     9:49.5818   4 1:53.7222 
18    9  David Waddington (QLD)   NORTHSIDE KUSTOM most likely spam      Ford xy gtho         351   NC    5     9:50.4676   5 1:54.1129 
19   77  David Noakes (NSW)       Noakes Motorsport              Ford Escort RS 1600  1600  NC    5     9:52.2132   4 1:54.1602 
20   19  Daniel Berry (NSW)       Chatham Smash Repairs          Morris Cooper S      1298  NB    5    10:07.1836   5 1:56.9987 
21   61  David Wheatley (NSW)     D WHEATLEY                     Morris Cooper S      1293  NB    5    10:08.3356   2 1:58.9369 
22    7  Geoff Pike (NSW)         G PIKE                         Morris Mini Cooper S 1293  NB    5    10:08.3360   4 1:57.6670 
23  128  Nathan Stevenson (NSW)   Nathan Stevenson               Morris Cooper S      1310  NB    5    10:11.3653   5 1:59.3190 
24  188  Francis Meier (NSW)      F Meier                        Morris Cooper S      1275  NB    5    10:19.0426   3 2:00.1255 
25   58  Stephen Pitman (NSW)     PAYCE MOTORSPORT               Holden EH            2990  NB    5    10:43.1100   4 2:04.4390 
26  150  Ray Dean (NSW)           DEAN MOTORSPORTS               Holden EH            2998  NB    5    10:51.6646   4 2:04.4728 
27   84  Rod Wallace (NSW)        CONROD RACING                  Holden Torana XU1    3300  NC    5    10:53.0215   5 2:05.5090 
28  316  Stephen Beazley (NSW)    Absolute Tree Maintenance      Cortina GT           1558  NB    5    10:55.3335   3 2:07.1008 
DNF  85  John Wright (NSW)        WRIGHTS RACING                 Holden LJ XUI Torana 3300  NC    4     7:31.6633   2 1:48.9714 
DNF 118  John Shuttle (NSW)       J SHUTTLE                      ford cortina gt      1590  NB    4     8:45.9671   2 2:03.0282 
DNF  98  Andrew Taite (NSW)       EUREKA RACING                  Chevrolet Camaro     5857  NC    3     5:28.4025   2 1:46.2528*
DNF 116  Greg Schwenke (NSW)      SWANKS AUTO ELECTRICS          Mazda RX2            2063  NC    3     5:46.7477   3 1:52.8057 

Code: Select all

2018 Australian Muscle Car Masters
Sydney Motorsport Park Gardner

Group N Historic Touring Cars & Invited - Race 4

Event R22       5 Laps   
Scheduled Start 00:33
                                      
Page 1           Issue 1
Start Sun Jun 10   16:09
Elapsed Time        9:29
________________________________________________________________________________________________________________________________
Pos Car  Driver                   Competitor/Team                Vehicle              Cap   CL Laps     Race.Time Fastest...Lap

1   189  Ben Wilkinson (ACT)      B Wilkinson                    Ford Mustang         4997  NC    5     9:29.6162   5 1:47.2463*
2    71  Christopher Thomas (NSW) A&A PLANT HIRE                 Holden Torana        3300  NC    5     9:31.2175   5 1:48.7840 
3    17  David Wall (NSW)         PAYCE / Wall Racing            Holden HQ Monaro     5957  NB    5     9:37.2711   5 1:49.4419 
4    26  Chris O'Brien (ACT)      O'BRIEN SMASH REPAIRS CANBERRA FORD                 5800c NC    5     9:37.3251   4 1:49.4910 
5    28  Jamie Tilley (NSW)       TILLEY RACING                  Ford Mustang         4700  NC    5     9:37.7946   5 1:47.5751 
6    70  Wayne Rogerson (NSW)     MATT RUSSELL RACE ENGINES      Mazda RX2 Coupe      2063  NC    5     9:39.7041   5 1:49.5414 
7    55  Ian Mewett (QLD)         Trojan Composites Australia    Ford Mustang         5631  NC    5     9:50.6478   5 1:50.6415 
8   295  Spencer Rice (NSW)       The Classic Speed Shop         Alfa Romeo           2000  NC    5     9:53.9810   5 1:50.2521 
9    59  Alex D'Onofrio (NSW)     GARY WHITE RACING              Morris Cooper S      1293  NB    5     9:54.7348   3 1:53.8138 
10   12  Andrew Bergan (NSW)      MINI & MOKE WORLD              Morris Cooper S      1293  NB    5     9:54.8189   5 1:53.8776 
11   35  Wayne Cooper (NSW)       Cooper Motorpsort              Ford Mustang         4800c NB    5     9:57.1531   5 1:51.5747 
12   33  Quentin Bland (NSW)      Q & A BLAND                    Ford Capri           2994  NC    5     9:57.2183   5 1:51.6784 
13  116  Greg Schwenke (NSW)      SWANKS AUTO ELECTRICS          Mazda RX2            2063  NC    5    10:00.2349   5 1:52.2976 
14   34  Grant Harrington (NSW)   Private Certifiers Australia   HOLDEN TORANA XU-1   3044  NC    5    10:00.7710   5 1:51.8560 
15   14  Mark Lenstra (NSW)       ALL TERRAIN MOTORSPORT         Ford Escort RS 1600  1588  NC    5    10:01.6041   5 1:51.9980 
16    9  David Waddington (QLD)   NORTHSIDE KUSTOM most likely spam      Ford xy gtho         351   NC    5    10:07.4447   5 1:53.7422 
17   77  David Noakes (NSW)       Noakes Motorsport              Ford Escort RS 1600  1600  NC    5    10:18.9004   5 1:54.0128 
18  128  Nathan Stevenson (NSW)   Nathan Stevenson               Morris Cooper S      1310  NB    5    10:28.8701   5 1:59.4379 
19   57  Adam Walton (NSW)        Burrells soils & sands         Ford Mustang         4860  NC    5    10:40.0314   5 2:03.5209 
20  188  Francis Meier (NSW)      F Meier                        Morris Cooper S      1275  NB    5    10:40.4169   3 2:01.7627 
21   58  Stephen Pitman (NSW)     PAYCE MOTORSPORT               Holden EH            2990  NB    5    10:49.2589   5 2:04.4354 
22  316  Stephen Beazley (NSW)    Absolute Tree Maintenance      Cortina GT           1558  NB    5    11:24.6307   5 2:12.2123 
23   84  Rod Wallace (NSW)        CONROD RACING                  Holden Torana XU1    3300  NC    5    11:29.3686   5 2:10.5395 
DNF   7  Geoff Pike (NSW)         G PIKE                         Morris Mini Cooper S 1293  NB    3     6:32.3601   3 2:00.5867 
DNF  19  Daniel Berry (NSW)       Chatham Smash Repairs          Morris Cooper S      1298  NB  
Last edited by Dazz on Sun Jun 10, 2018 4:39 pm, edited 2 times in total.


Ego, is not a dirty word

User avatar
Dazz
Moderator
Posts: 7217
Joined: Wed Oct 30, 2002 11:52 pm
Location: N.S.W.
Has liked: 0
Been liked: 3 times

Re: Group Nc RX-2's at the Historic Meetings

#1733 Post by Dazz » Sun Jun 10, 2018 11:32 am

great photographs from priceless images and at speed images
Attachments
Race 1 for Group N Historic Touring Cars NSW getting under way on a very damp track. Wayne Rogerson got the jump into Turn 1 but it was the big Camaro of Andrew Taite getting the champagne.jpg
34829392_1756314211070364_7745820072039415808_o.jpg
These users liked Dazz's post (total 2):
KYPREO (Sun Jun 10, 2018 11:54 am) • TheBorg (Wed Jul 04, 2018 2:12 pm)


Ego, is not a dirty word

User avatar
Dazz
Moderator
Posts: 7217
Joined: Wed Oct 30, 2002 11:52 pm
Location: N.S.W.
Has liked: 0
Been liked: 3 times

Re: Group Nc RX-2's at the Historic Meetings

#1734 Post by Dazz » Sun Aug 05, 2018 11:24 am

Winton Festival of Speed

Code: Select all

Winton Festival of Speed
WINTON MOTOR RACEWAY

Group N - Qualifying

Qualifying Q4   10 Mins  
Scheduled Start 09:45
                                      
Page 1           Issue 1
Start Sat Aug 04   09:53
Elapsed Time        8:47
________________________________________________________________________________________________________________________________
Pos Car  Competitor/Team                Driver                   Vehicle              Cap   CL   Laps   Fastest...Lap        Gap

1    69  Dean Neville                   Dean Neville             '69 chev Camaro      5800  NC      5     4 1:47.0310* 
2     2  Highlands Chauffeured Hire Car Jason Humble             '71 Mazda  RX2       2063  NC      5     4 1:48.4982  0:01.4672
3    13  James McNiven                  Peter McNiven            '72 Holden Torana    3300  NC      5     4 1:48.5940  0:01.5630
4    70  Matt Russell Race Engines      Wayne Rogerson           '70 Mazda RX2 Coupe  2063  NC      4     3 1:50.3028  0:03.2718
5    49  Weber Performance              Daniel van Stokrom       '72 Holden Torana XU 3310  NC      6     5 1:50.7916  0:03.7606
6   189  Ben Wilkinson                  Ben Wilkinson            '68 ford mustang     4991  NC      5     4 1:52.0428  0:05.0118
7    24  Tony Hubbard                   Tony Hubbard             '67 Chevrolet Camaro 5700  NC      6     6 1:52.8132  0:05.7822
8    99  Trelour Roses                  Les Walmsley             '72 Charger E 49     4400  NB      4     4 1:52.9032  0:05.8722
9   179  Bargwanna & Sons               Alf Bargwanna            '72 holden torana    3300  NC      6     6 1:52.9358  0:05.9048
10   77  Noakes Motorsport              David Noakes (Jnr)       '72 FORD ESCORT      1600  NC      5     5 1:53.1129  0:06.0819
11  113  Matt Russell Race Engines      Alan Mayne               '72 Mazda RX2        2063  NC      5     3 1:57.9772  0:10.9462
12  122  Barwon Timber                  Brent Trengrove          '69 Chevrolet Camaro 5817  NC      4     3 1:58.5554  0:11.5244
13   44  Apex Steel                     Joe Calleja              '69 Ford Mustang     5766  NC      5     5 2:00.7934  0:13.7624
14   97  Harry Bargwanna Automotive     Harry Bargwanna          '64 ford mustang     4700  NC      5     5 2:00.9065  0:13.8755
15   12  Andy White                     Andy White               '64 Volvo 122S       1991  NB      5     5 2:01.3248  0:14.2938
16   14  Stephen Pillekers              Stephen Pillekers        '72 Holden Torana Gt 3310  NC      4     3 2:01.6719  0:14.6409
17  125  Justin Brown                   Justin Brown             '69 BMW  2002ti      1991  NC      4     4 2:02.4009  0:15.3699
18   22  Pete Melick                    Pete Melick              '72 Holden Torana XU 3408  NC      4     4 2:02.6644  0:15.6334
19   34  Fairlam Auto Restorations      Richard Fairlam          '72 Holden HQ        5045  NC      4     4 2:02.7953  0:15.7643
20   72  Philip Barrow                  Philip Barrow            '55 Holden  FJ       2550  NB      4     4 2:04.3359  0:17.3049
21   64  Barwon Timber                  Bill Trengrove           '64 FORD FALCON      4884  NB      4     4 2:04.8565  0:17.8255
22   62  David Schofield                David Schofield          '63 Ford Cortina GT  1598  NB      4     4 2:04.9039  0:17.8729
23  170  David Forbes                   David Forbes             '61 Ford XK falcon   2900  NB      4     4 2:05.7276  0:18.6966
24   95  George Dragovitch              George Dragovitch        '70 BMW 2002         1999  NC      4     4 2:06.3231  0:19.2921
25   11  Classic Road and Track         David Belford            '69 Volvo 142 S      1986  NC      4     3 2:07.2357  0:20.2047
26   23  DFP Recruitment                Robert van Stokrom       '72 BMW 2002         1998  NC      4     4 2:08.2601  0:21.2291
27   25  Gavin Sheahan                  Gavin Sheahan            '70 Ford Cortina GT  1599  NC      4     4 2:08.9356  0:21.9046
28   63  John Luxmoore                  John Luxmoore            '63 Cortina Ford GT  1598  NB      4     3 2:09.5041  0:22.4731
29   71                                 Rob Burns                '72 Alfa romeo GTV         NC      2   
     45  Forpark Aust                   Darryl Hansen            '68 Ford Mustang     4992  NC

Code: Select all

Winton Festival of Speed
WINTON MOTOR RACEWAY

Group N - Race 1

CLASS RESULTS
Event R10       8 Laps   
Scheduled Start 15:45
                                      
Page 1           Issue 1
Start Sat Aug 04   15:42
Elapsed Time       16:30
________________________________________________________________________________________________________________________________
Pos Car  Competitor/Team                Driver                   Vehicle              Cap   CL Laps     Race.Time Fastest...Lap





1    99  Trelour Roses                  Les Walmsley             '72 Charger E 49     4400  NB    8    16:30.3038   3 1:38.8940*
2    12  Andy White                     Andy White               '64 Volvo 122S       1991  NB    8    16:51.5004   2 1:45.7845 
3    72  Philip Barrow                  Philip Barrow            '55 Holden  FJ       2550  NB    8    16:55.6759   3 1:49.2594 
4   170  David Forbes                   David Forbes             '61 Ford XK falcon   2900  NB    8    16:58.3576   3 1:51.3002 
5    62  David Schofield                David Schofield          '63 Ford Cortina GT  1598  NB    8    17:01.4323   3 1:52.0191 
6    63  John Luxmoore                  John Luxmoore            '63 Cortina Ford GT  1598  NB    8    17:04.0343   3 1:52.0899 

R=under lap record by greatest margin, r=under lap record, *=fastest lap time
________________________________________________________________________________________________________________________________



1    49  Weber Performance              Daniel van Stokrom       '72 Holden Torana XU 3310  NC    8    16:25.8810   3 1:39.4941 
2   113  Matt Russell Race Engines      Alan Mayne               '72 Mazda RX2        2063  NC    8    16:36.3850   2 1:42.0965 
3    77  Noakes Motorsport              David Noakes (Jnr)       '72 FORD ESCORT      1600  NC    8    16:36.6226   2 1:41.3491 
4    44  Apex Steel                     Joe Calleja              '69 Ford Mustang     5766  NC    8    16:37.3595   3 1:42.5194 
5    70  Matt Russell Race Engines      Wayne Rogerson           '70 Mazda RX2 Coupe  2063  NC    8    16:38.1180   3 1:40.4789 
6    14  Stephen Pillekers              Stephen Pillekers        '72 Holden Torana Gt 3310  NC    8    16:40.1822   2 1:44.9679 
7    13  James McNiven                  Peter McNiven            '72 Holden Torana    3300  NC    8    16:42.0590   2 1:39.8497 
8    34  Fairlam Auto Restorations      Richard Fairlam          '72 Holden HQ        5045  NC    8    16:46.5795   3 1:42.3101 
9   189  Ben Wilkinson                  Ben Wilkinson            '68 ford mustang     4991  NC    8    16:46.6716   4 1:39.2262 
10   97  Harry Bargwanna Automotive     Harry Bargwanna          '64 ford mustang     4700  NC    8    16:47.1634   3 1:38.5453*
11   23  DFP Recruitment                Robert van Stokrom       '72 BMW 2002         1998  NC    8    16:52.8104   3 1:46.5504 
12   95  George Dragovitch              George Dragovitch        '70 BMW 2002         1999  NC    8    16:53.5769   3 1:46.0730 
13   22  Pete Melick                    Pete Melick              '72 Holden Torana XU 3408  NC    8    16:53.5777   2 1:46.4390 
14  125  Justin Brown                   Justin Brown             '69 BMW  2002ti      1991  NC    8    16:55.8719   3 1:47.8256 
15   17  Classic Road and Track         David Belford            '69 Volvo 142 S      1986  NC    8    17:07.4368   3 1:52.3108 
16   25  Gavin Sheahan                  Gavin Sheahan            '70 Ford Cortina GT  1599  NC    8    17:17.1435   2 1:55.5168 
DNF  45  Forpark Aust                   Darryl Hansen            '68 Ford Mustang     4992  NC    7    14:45.3269   3 1:39.9878 
DNF 122  Barwon Timber                  Brent Trengrove          '69 Chevrolet Camaro 5817  NC    7    14:47.3908   3 1:41.9102 
DNF 179  Bargwanna & Sons               Alf Bargwanna            '72 holden torana    3300  NC    3     5:14.1457   3 1:41.1801 
DNF  71                                 Rob Burns                '72 Alfa romeo GTV         NC    1     2:03.1395   1 2:03.1395 
DNF  69  Dean Neville                   Dean Neville             '69 chev Camaro      5800  NC    1     2:30.4106   1 2:30.4106 
DNF   2  Highlands Chauffeured Hire Car Jason Humble             '71 Mazda  RX2       2063  NC

Code: Select all

Winton Festival of Speed
WINTON MOTOR RACEWAY

Group N - Race 2

CLASS RESULTS
Event R15       5 Laps   
Scheduled Start 10:05
                                      
Page 1           Issue 1
Start Sun Aug 05   10:18
Elapsed Time        8:18
________________________________________________________________________________________________________________________________
Pos Car  Competitor/Team                Driver                   Vehicle              Cap   CL Laps     Race.Time Fastest...Lap





1    99  Trelour Roses                  Les Walmsley             '72 Charger E 49     4400  NB    5     8:18.6446   2 1:37.9446*
2    64  Barwon Timber                  Bill Trengrove           '64 FORD FALCON      4884  NB    5     9:01.5468   4 1:43.0059 
3    12  Andy White                     Andy White               '64 Volvo 122S       1991  NB    5     9:08.1741   2 1:45.5351 
4   170  David Forbes                   David Forbes             '61 Ford XK falcon   2900  NB    5     9:28.2271   3 1:50.4236 
5    72  Philip Barrow                  Philip Barrow            '55 Holden  FJ       2550  NB    5     9:39.0006   3 1:47.8497 
6    63  John Luxmoore                  John Luxmoore            '63 Cortina Ford GT  1598  NB    5     9:42.7344   5 1:51.7847 
7    62  David Schofield                David Schofield          '63 Ford Cortina GT  1598  NB    5     9:44.1083   5 1:50.4064 

R=under lap record by greatest margin, r=under lap record, *=fastest lap time
________________________________________________________________________________________________________________________________



1    49  Weber Performance              Daniel van Stokrom       '72 Holden Torana XU 3310  NC    5     8:20.4867   2 1:38.2950 
2    69  Dean Neville                   Dean Neville             '69 chev Camaro      5800  NC    5     8:23.2386   4 1:34.8811*
3    13  James McNiven                  Peter McNiven            '72 Holden Torana    3300  NC    5     8:24.6745   4 1:38.0012 
4    70  Matt Russell Race Engines      Wayne Rogerson           '70 Mazda RX2 Coupe  2063  NC    5     8:25.6365   4 1:38.2930 
5    97  Harry Bargwanna Automotive     Harry Bargwanna          '64 ford mustang     4700  NC    5     8:32.6601   4 1:38.7006 
6    34  Fairlam Auto Restorations      Richard Fairlam          '72 Holden HQ        5045  NC    5     8:33.6727   5 1:39.3881 
7    24  Tony Hubbard                   Tony Hubbard             '67 Chevrolet Camaro 5700  NC    5     8:35.6534   4 1:35.9626 
8     2  Highlands Chauffeured Hire Car Jason Humble             '71 Mazda  RX2       2063  NC    5     8:35.8519   5 1:37.2915 
9   189  Ben Wilkinson                  Ben Wilkinson            '68 ford mustang     4991  NC    5     8:40.2404   5 1:39.5397 
10  113  Matt Russell Race Engines      Alan Mayne               '72 Mazda RX2        2063  NC    5     8:42.9612   5 1:42.4377 
11   44  Apex Steel                     Joe Calleja              '69 Ford Mustang     5766  NC    5     8:43.9753   5 1:42.1649 
12  179  Bargwanna & Sons               Alf Bargwanna            '72 holden torana    3300  NC    5     8:48.1492   4 1:40.6065 
13   14  Stephen Pillekers              Stephen Pillekers        '72 Holden Torana Gt 3310  NC    5     8:51.7743   4 1:43.4736 
14   22  Pete Melick                    Pete Melick              '72 Holden Torana XU 3408  NC    5     9:00.8977   5 1:44.6822 
15   95  George Dragovitch              George Dragovitch        '70 BMW 2002         1999  NC    5     9:06.7514   5 1:44.3992 
16  125  Justin Brown                   Justin Brown             '69 BMW  2002ti      1991  NC    5     9:08.9733   5 1:45.5620 
17   23  DFP Recruitment                Robert van Stokrom       '72 BMW 2002         1998  NC    5     9:09.5962   4 1:46.5917 
18   17  Classic Road and Track         David Belford            '69 Volvo 142 S      1986  NC    5     9:43.6376   5 1:50.6482 
19   25  Gavin Sheahan                  Gavin Sheahan            '70 Ford Cortina GT  1599  NC    5     9:51.1009   5 1:52.8528 
DNF  77  Noakes Motorsport              David Noakes (Jnr)       '72 FORD ESCORT      1600  NC 

Code: Select all

Winton Festival of Speed
WINTON MOTOR RACEWAY

Group N Just Cars Touring Car Cup - 50km (Race 3)

CLASS RESULTS
Event R24       17 Laps  
Scheduled Start 13:20
                                      
Page 1           Issue 1
Start Sun Aug 05   13:36
Elapsed Time       29:21
________________________________________________________________________________________________________________________________
Pos Car  Competitor/Team                Driver                   Vehicle              Cap   CL Laps     Race.Time Fastest...Lap





1    99  Trelour Roses                  Les Walmsley             '72 Charger E 49     4400  NB   17    29:21.7241   8 1:36.5783*
2    72  Philip Barrow                  Philip Barrow            '55 Holden  FJ       2550  NB   16    30:50.8920   4 1:47.4452 
3    63  John Luxmoore                  John Luxmoore            '63 Cortina Ford GT  1598  NB   15    29:30.6617   7 1:50.5286 
DNF 170  David Forbes                   David Forbes             '61 Ford XK falcon   2900  NB   15    29:09.1321  14 1:49.5473 
DNF  62  David Schofield                David Schofield          '63 Ford Cortina GT  1598  NB   15    29:10.0382  14 1:49.1399 
DNF  12  Andy White                     Andy White               '64 Volvo 122S       1991  NB   14    26:54.7042  11 1:47.0145 
DNF  64  Barwon Timber                  Bill Trengrove           '64 FORD FALCON      4884  NB    2     4:56.7145   1 2:10.8766 

R=under lap record by greatest margin, r=under lap record, *=fastest lap time
________________________________________________________________________________________________________________________________



1   189  Ben Wilkinson                  Ben Wilkinson            '68 ford mustang     4991  NC   17    29:30.3964  12 1:38.2759*
2    97  Harry Bargwanna Automotive     Harry Bargwanna          '64 ford mustang     4700  NC   17    29:38.0049   7 1:38.3264 
3    49  Weber Performance              Daniel van Stokrom       '72 Holden Torana XU 3310  NC   17    29:43.3171   7 1:38.5438 
4    70  Matt Russell Race Engines      Wayne Rogerson           '70 Mazda RX2 Coupe  2063  NC   17    29:52.9316  17 1:39.3409 
5    34  Fairlam Auto Restorations      Richard Fairlam          '72 Holden HQ        5045  NC   17    30:30.7045   6 1:39.0647 
6   113  Matt Russell Race Engines      Alan Mayne               '72 Mazda RX2        2063  NC   17    30:33.7715  15 1:40.0367 
7    44  Apex Steel                     Joe Calleja              '69 Ford Mustang     5766  NC   17    30:37.4209  10 1:41.2674 
8    77  Noakes Motorsport              David Noakes (Jnr)       '72 FORD ESCORT      1600  NC   17    30:43.9069   7 1:40.4597 
9    14  Stephen Pillekers              Stephen Pillekers        '72 Holden Torana Gt 3310  NC   16    30:12.0300   6 1:42.5655 
10   22  Pete Melick                    Pete Melick              '72 Holden Torana XU 3408  NC   16    30:21.8347  11 1:45.4778 
11   23  DFP Recruitment                Robert van Stokrom       '72 BMW 2002         1998  NC   16    30:46.4830   7 1:47.2346 
12   17  Classic Road and Track         David Belford            '69 Volvo 142 S      1986  NC   15    29:39.3508   6 1:50.2216 
13   25  Gavin Sheahan                  Gavin Sheahan            '70 Ford Cortina GT  1599  NC   15    30:08.6380  11 1:51.9806 
DNF 179  Bargwanna & Sons               Alf Bargwanna            '72 holden torana    3300  NC   16    29:16.0036  11 1:43.0557 
DNF  13  James McNiven                  Peter McNiven            '72 Holden Torana    3300  NC   10    17:56.2828   5 1:38.6659 
DNF   2  Highlands Chauffeured Hire Car Jason Humble             '71 Mazda  RX2       2063  NC   10    19:54.8288   6 1:38.9407 
DNF  95  George Dragovitch              George Dragovitch        '70 BMW 2002         1999  NC    6    12:05.4247   6 1:45.3416 
DNF 125  Justin Brown                   Justin Brown             '69 BMW  2002ti      1991  NC  
EXC  69  Dean Neville                   Dean Neville             '69 chev Camaro      5800  NC 


Ego, is not a dirty word

User avatar
Dazz
Moderator
Posts: 7217
Joined: Wed Oct 30, 2002 11:52 pm
Location: N.S.W.
Has liked: 0
Been liked: 3 times

Re: Group Nc RX-2's at the Historic Meetings

#1735 Post by Dazz » Sun Aug 05, 2018 3:27 pm

Winton Festival of Speed, looks like some heavy contact.
Attachments
38612438_2138321699764103_4797802619403763712_n.jpg
38462781_2138298036433136_4039366950332137472_n.jpg
38454866_2138298059766467_8244870575772663808_n.jpg


Ego, is not a dirty word

User avatar
AD RX
Epitrochoid Shaped Head
Posts: 1578
Joined: Fri Apr 04, 2003 6:31 am
Location: SYDNEY
Has liked: 1 time
Been liked: 8 times

Re: Group Nc RX-2's at the Historic Meetings

#1736 Post by AD RX » Sun Dec 02, 2018 6:09 pm

Wayne Rogerson, a long time friend of mine and even longer friend to Darren DAZZ (RIP) Wayne (and Alan Mayne) have been campaigning Mazda RX2's in historic group Nc racing for a long time has asked me to continue the updates on this page.

So here it is.

Wayne has also run a bit of a tribute to Darren this weekend with wheels supplied to Wayne by Darren before his passing to use on his RX2 coupe in racing going forward.
Apparently these were some super rare cross fever wheels and Wayne put them to good use by qualifying 4th out of 30 odd cars during this weekend's historic Tasman around at Sydney Motorsport Park.

Results can be seen here.
Attachments
Screenshot_2018-12-02-19-36-50.png
Last edited by AD RX on Sun Dec 02, 2018 9:54 pm, edited 2 times in total.
These users liked AD RX's post:
KYPREO (Sun Dec 02, 2018 8:02 pm)



User avatar
AD RX
Epitrochoid Shaped Head
Posts: 1578
Joined: Fri Apr 04, 2003 6:31 am
Location: SYDNEY
Has liked: 1 time
Been liked: 8 times

Re: Group Nc RX-2's at the Historic Meetings

#1737 Post by AD RX » Sun Dec 02, 2018 7:45 pm

HSRCA TASMAN FESTIVAL 2018

Code: Select all

vent R3                 
Scheduled Start 00:11
                                      
Page 1           Issue 1
Start Sat Dec 01   12:40
Elapsed Time        9:18
________________________________________________________________________________________________________________________________
Pos Car  Driver                   Competitor/Team                Vehicle              Cap   CL Laps     Race.Time Fastest...Lap

1    28  Jamie Tilley             Jamie Tilley                   Ford Mustang         4735  NC    5     9:18.0806   2 1:48.7403*
2    71  Christopher Thomas       Christopher Thomas             Holden  Torana       3300  NC    5     9:18.8861   3 1:49.6841 
3    70  Wayne Rogerson           Wayne Rogerson                 Mazda RX2 Coupe      2063  NC    5     9:19.5593   2 1:48.7610 
4   295  Spencer Rice             Spencer Rice                   Alfa Romeo 2000 GTV  2000  NC    5     9:26.7090   2 1:50.4991 
5    96  William Attard           William Attard                 Mazda RX2            2063  NC    5     9:27.6659   3 1:50.5338 
6   100  Adrian Macri             Adrian Macri                   Chevrolet Camaro     5700  NC    5     9:33.5049   2 1:50.9462 
7    35  Wayne Cooper             Wayne Cooper                   Ford  Mustang        4799  NB    5     9:37.2530   3 1:51.0677 
8    57  Adam Walton              Adam Walton                    Ford Mustang         4860  NC    5     9:40.7678   3 1:53.6250 
9    12  Andrew Bergan            Andrew Bergan                  Morris Cooper S      1293  NC    5     9:42.1727   2 1:53.4164 
10   62  Chris Collett            Chris Collett                  Morris  Cooper S (2) 1300  NB    5     9:48.3064   3 1:54.2846 
11    1  Alexander D'onofrio      Alexander D'onofrio            Morris Cooper S      1293  NB    5     9:48.4513   3 1:54.5982 
12    3  Ross Donnelley           Ross Donnelley                 Mustang Coupe        5096  NC    5     9:52.7927   3 1:55.5119 
13   72  Paul Tierney             Paul Tierney                   Holden Torana GTR XU 3300  NC    5     9:54.0622   2 1:55.7126 
14   80  Steven Land              Steven Land                    Ford Capri           2994  NC    5     9:54.2008   3 1:53.9968 
15  289  Michael Rose             Michael Rose                   Ford Mustang         4803  NB    5     9:57.8556   5 1:57.2100 
16   50  David Moran              David Moran                    Ford Mustang         4793  NB    5    10:02.0392   2 1:56.4919 
17   79  Alfred Bargwanna         Alfred Bargwanna               Holden Torana        3300  NC    5    10:02.8366   3 1:55.1244 
18   77  David Noakes             David Noakes                   Ford Escort RS1600   1600  NC    5    10:03.5182   2 1:55.9486 
19   19  Daniel Berry             Daniel Berry                   Morris Cooper S      1298  NB    5    10:04.7635   3 1:55.7312 
20   69  Luke Broadhead           Luke Broadhead                 Morris Cooper S      1275  NB    5    10:07.1224   3 1:55.7944 
21  131  Craig Robertson          Craig Robertson                Valiant Charger RT E 4300  NC    5    10:10.4674   2 1:56.0280 
22   43  Nathan Goulding          Nathan Goulding                Morris Cooper S      1285  NB    5    10:15.0645   5 1:58.5933 
23  188  Francis Meier            Francis Meier                  Morris Cooper S      1300  NB    5    10:18.5229   2 1:59.8608 
24  172  Dale Parry               Dale Parry                     Ford Mustang         4700  NC    5    10:25.3557   5 1:54.0257 
25   84  Rodney Wallace           Rodney Wallace                 Holden Torana XU1    3310  NC    5    10:46.0977   2 2:04.4151 
26   58  Stephen Pitman           Stephen Pitman                 Holden EH            2990  NB    5    10:46.2003   2 2:04.6949 
27    7  Geoffrey Pike            Geoffrey Pike                  Morris Cooper S      1329  NB    5    11:15.0722   2 2:08.9298 
28  772  Graham Loughnan          Graham Loughnan                Toyota Corolla KE20  1198  NC    5    11:15.1382   5 2:08.7042 
DNF   8  Benjamin Tebbut          Benjamin Tebbut                Mini                 1800  NB    2     4:14.8377   2 1:58.8389 
DNF 103  Nathan Stevenson         Nathan Stevenson               Morris Cooper S      1310  NB    2     4:16.3973   2 2:00.7145 
DNF  88  Gregory Toepfer          Gregory Toepfer                Ford Mustang         4799  NB    1     2:11.3992   1 2:11.3992 

PENALTY APPLIED
Competitor# 35 5 Seconds Penalty

Code: Select all

HSRCA Meeting
Sydney Motor Sport Park - Gardner

Group N

Event R13                
Scheduled Start 00:21
                                      
Page 1           Issue 1
Start Sat Dec 01   16:40
Elapsed Time       11:07
________________________________________________________________________________________________________________________________
Pos Car  Driver                   Competitor/Team                Vehicle              Cap   CL Laps     Race.Time Fastest...Lap

1    28  Jamie Tilley             Jamie Tilley                   Ford Mustang         4735  NC    6    11:07.9911   2 1:49.3508*
2    70  Wayne Rogerson           Wayne Rogerson                 Mazda RX2 Coupe      2063  NC    6    11:11.2532   4 1:49.8616 
3    71  Christopher Thomas       Christopher Thomas             Holden  Torana       3300  NC    6    11:13.8565   2 1:50.1305 
4    96  William Attard           William Attard                 Mazda RX2            2063  NC    6    11:15.3976   3 1:50.5900 
5   295  Spencer Rice             Spencer Rice                   Alfa Romeo 2000 GTV  2000  NC    6    11:21.6351   4 1:52.2203 
6   100  Adrian Macri             Adrian Macri                   Chevrolet Camaro     5700  NC    6    11:27.2024   2 1:52.6954 
7    35  Wayne Cooper             Wayne Cooper                   Ford  Mustang        4799  NB    6    11:27.5582   4 1:51.9939 
8    57  Adam Walton              Adam Walton                    Ford Mustang         4860  NC    6    11:32.7277   3 1:53.3618 
9     3  Ross Donnelley           Ross Donnelley                 Mustang Coupe        5096  NC    6    11:33.3428   3 1:52.7139 
10  172  Dale Parry               Dale Parry                     Ford Mustang         4700  NC    6    11:34.0175   4 1:52.0006 
11   80  Steven Land              Steven Land                    Ford Capri           2994  NC    6    11:43.7170   5 1:53.4529 
12   79  Alfred Bargwanna         Alfred Bargwanna               Holden Torana        3300  NC    6    11:45.1247   3 1:54.1040 
13   62  Chris Collett            Chris Collett                  Morris  Cooper S (2) 1300  NB    6    11:47.0520   4 1:55.1932 
14   72  Paul Tierney             Paul Tierney                   Holden Torana GTR XU 3300  NC    6    11:51.1821   2 1:55.6190 
15  289  Michael Rose             Michael Rose                   Ford Mustang         4803  NB    6    11:57.8503   6 1:56.9370 
16   77  David Noakes             David Noakes                   Ford Escort RS1600   1600  NC    6    12:00.3586   6 1:56.2294 
17  131  Craig Robertson          Craig Robertson                Valiant Charger RT E 4300  NC    6    12:03.1685   2 1:57.0102 
18  188  Francis Meier            Francis Meier                  Morris Cooper S      1300  NB    6    12:04.5610   4 1:57.2565 
19    1  Alexander D'onofrio      Alexander D'onofrio            Morris Cooper S      1293  NB    6    12:05.2420   3 1:58.1948 
20   43  Nathan Goulding          Nathan Goulding                Morris Cooper S      1285  NB    6    12:06.3310   3 1:57.0602 
21   19  Daniel Berry             Daniel Berry                   Morris Cooper S      1298  NB    6    12:08.0530   3 1:56.7758 
22   84  Rodney Wallace           Rodney Wallace                 Holden Torana XU1    3310  NC    6    12:28.1113   2 2:01.2539 
23   50  David Moran              David Moran                    Ford Mustang         4793  NB    6    12:35.4135   3 1:57.1830 
24  772  Graham Loughnan          Graham Loughnan                Toyota Corolla KE20  1198  NC    5    11:22.5603   2 2:12.5629 
DNF  58  Stephen Pitman           Stephen Pitman                 Holden EH            2990  NB    4     8:40.9515   2 2:05.3832 
DNF  12  Andrew Bergan            Andrew Bergan                  Morris Cooper S      1293  NC    3     5:57.4127   3 1:55.2598 
DNF  69  Luke Broadhead           Luke Broadhead                 Morris Cooper S      1275  NB    3     6:11.7886   3 1:57.5619 
DNF   8  Benjamin Tebbut          Benjamin Tebbut                Mini                 1800  NB    2     4:12.3066   2 1:57.4304 
DNF   7  Geoffrey Pike            Geoffrey Pike                  Morris Cooper S      1329  NB    1     2:31.2161   1 2:31.2161 
DNF  88  Gregory Toepfer          Gregory Toepfer                Ford Mustang         4799  NB  

PENALTY APPLIED
Competitor# 71 5 Seconds Penalty

Code: Select all

HSRCA Meeting
Sydney Motor Sport Park - Gardner

Group N Trophy Race

Event R24                
Scheduled Start 00:07
                                      
Page 1           Issue 1
Start Sun Dec 02   11:40
Elapsed Time       12:59
________________________________________________________________________________________________________________________________
Pos Car  Driver                   Competitor/Team                Vehicle              Cap   CL Laps     Race.Time Fastest...Lap

1    28  Jamie Tilley             Jamie Tilley                   Ford Mustang         4735  NC    7    12:59.3956   2 1:48.9744*
2    71  Christopher Thomas       Christopher Thomas             Holden  Torana       3300  NC    7    13:00.2089   3 1:49.8933 
3    70  Wayne Rogerson           Wayne Rogerson                 Mazda RX2 Coupe      2063  NC    7    13:09.2078   2 1:50.7943 
4    96  William Attard           William Attard                 Mazda RX2            2063  NC    7    13:10.8013   6 1:51.2603 
5   172  Dale Parry               Dale Parry                     Ford Mustang         4700  NC    7    13:19.0701   3 1:51.7684 
6   295  Spencer Rice             Spencer Rice                   Alfa Romeo 2000 GTV  2000  NC    7    13:21.0948   4 1:52.0572 
7    35  Wayne Cooper             Wayne Cooper                   Ford  Mustang        4799  NB    7    13:24.1860   5 1:51.7355 
8    57  Adam Walton              Adam Walton                    Ford Mustang         4860  NC    7    13:24.3828   4 1:53.2857 
9   100  Adrian Macri             Adrian Macri                   Chevrolet Camaro     5700  NC    7    13:29.5194   7 1:51.3546 
10   80  Steven Land              Steven Land                    Ford Capri           2994  NC    7    13:33.9552   6 1:53.9556 
11   77  David Noakes             David Noakes                   Ford Escort RS1600   1600  NC    7    13:36.4517   6 1:54.2383 
12    1  Alexander D'onofrio      Alexander D'onofrio            Morris Cooper S      1293  NB    7    13:40.8144   2 1:54.4369 
13   62  Chris Collett            Chris Collett                  Morris  Cooper S (2) 1300  NB    7    13:45.3066   3 1:56.2100 
14   72  Paul Tierney             Paul Tierney                   Holden Torana GTR XU 3300  NC    7    13:45.5379   3 1:55.5377 
15   79  Alfred Bargwanna         Alfred Bargwanna               Holden Torana        3300  NC    7    13:54.6868   2 1:54.3804 
16  131  Craig Robertson          Craig Robertson                Valiant Charger RT E 4300  NC    7    13:55.0710   4 1:56.5203 
17    8  Benjamin Tebbut          Benjamin Tebbut                Mini                 1800  NB    7    13:56.3745   6 1:56.7378 
18   50  David Moran              David Moran                    Ford Mustang         4793  NB    7    13:59.2790   3 1:56.9497 
19   43  Nathan Goulding          Nathan Goulding                Morris Cooper S      1285  NB    7    14:01.1654   2 1:56.4185 
20  188  Francis Meier            Francis Meier                  Morris Cooper S      1300  NB    7    14:01.5159   4 1:57.8296 
21   19  Daniel Berry             Daniel Berry                   Morris Cooper S      1298  NB    7    14:02.1956   3 1:57.7300 
22  289  Michael Rose             Michael Rose                   Ford Mustang         4803  NB    7    14:15.9321   3 1:56.5727 
23   69  Luke Broadhead           Luke Broadhead                 Morris Cooper S      1275  NB    7    14:22.3653   3 1:59.6995 
24  103  Nathan Stevenson         Nathan Stevenson               Morris Cooper S      1310  NB    7    14:22.7619   3 2:00.1387 
25   84  Rodney Wallace           Rodney Wallace                 Holden Torana XU1    3310  NC    7    14:33.3553   6 2:02.1464 
26  772  Graham Loughnan          Graham Loughnan                Toyota Corolla KE20  1198  NC    6    13:29.2693   4 2:10.3189 
DNF  58  Stephen Pitman           Stephen Pitman                 Holden EH            2990  NB    3     6:32.1533   2 2:04.6701 

PENALTY APPLIED
Competitor# 35 5 Seconds Penalty

Code: Select all

HSRCA Meeting
Sydney Motor Sport Park - Gardner

Group N

Event R30                
Scheduled Start 00:13
                                      
Page 1           Issue 1
Start Sun Dec 02   14:26
Elapsed Time        9:24
________________________________________________________________________________________________________________________________
Pos Car  Driver                   Competitor/Team                Vehicle              Cap   CL Laps     Race.Time Fastest...Lap

1    28  Jamie Tilley             Jamie Tilley                   Ford Mustang         4735  NC    5     9:24.1647   2 1:50.8676*
2    71  Christopher Thomas       Christopher Thomas             Holden  Torana       3300  NC    5     9:24.6235   3 1:51.1374 
3    96  William Attard           William Attard                 Mazda RX2            2063  NC    5     9:28.7714   4 1:51.9220 
4    57  Adam Walton              Adam Walton                    Ford Mustang         4860  NC    5     9:31.9589   4 1:52.2035 
5   172  Dale Parry               Dale Parry                     Ford Mustang         4700  NC    5     9:33.1455   4 1:52.7072 
6   100  Adrian Macri             Adrian Macri                   Chevrolet Camaro     5700  NC    5     9:33.4009   5 1:52.2529 
7    70  Wayne Rogerson           Wayne Rogerson                 Mazda RX2 Coupe      2063  NC    5     9:35.7386   5 1:52.9999 
8    80  Steven Land              Steven Land                    Ford Capri           2994  NC    5     9:46.6055   4 1:54.7505 
9     1  Alexander D'onofrio      Alexander D'onofrio            Morris Cooper S      1293  NB    5     9:51.9256   3 1:55.7964 
10   77  David Noakes             David Noakes                   Ford Escort RS1600   1600  NC    5     9:55.0296   2 1:56.4872 
11   50  David Moran              David Moran                    Ford Mustang         4793  NB    5    10:01.2348   4 1:57.9331 
12   72  Paul Tierney             Paul Tierney                   Holden Torana GTR XU 3300  NC    5    10:02.0902   3 1:57.8561 
13    8  Benjamin Tebbut          Benjamin Tebbut                Mini                 1800  NB    5    10:02.9423   2 1:57.7142 
14   62  Chris Collett            Chris Collett                  Morris  Cooper S (2) 1300  NB    5    10:03.8776   2 1:57.7825 
15  289  Michael Rose             Michael Rose                   Ford Mustang         4803  NB    5    10:06.8068   3 1:56.8716 
16   43  Nathan Goulding          Nathan Goulding                Morris Cooper S      1285  NB    5    10:08.3725   3 1:56.9561 
17  188  Francis Meier            Francis Meier                  Morris Cooper S      1300  NB    5    10:11.2776   3 1:58.7112 
18   69  Luke Broadhead           Luke Broadhead                 Morris Cooper S      1275  NB    5    10:13.4649   4 1:59.4806 
19   19  Daniel Berry             Daniel Berry                   Morris Cooper S      1298  NB    5    10:19.4616   3 1:59.7892 
20   84  Rodney Wallace           Rodney Wallace                 Holden Torana XU1    3310  NC    5    10:29.8996   2 2:03.4196 
21  772  Graham Loughnan          Graham Loughnan                Toyota Corolla KE20  1198  NC    5    11:16.7474   5 2:11.4698 
DNF 103  Nathan Stevenson         Nathan Stevenson               Morris Cooper S      1310  NB    2     4:17.4034   2 2:02.3578 
DNF  58  Stephen Pitman           Stephen Pitman                 Holden EH            2990  NB    1     2:19.0651   1 2:19.0651 

Fastest Lap Av.Speed Is 129kph, Race Av.Speed Is 126kph
R=under lap record by greatest margin, r=under lap record, *=fastest lap time
HSRCA TASMAN FESTIVAL 2018
Attachments
20181201_163946.jpg
Last edited by AD RX on Mon Dec 03, 2018 7:45 am, edited 1 time in total.
These users liked AD RX's post:
KYPREO (Sun Dec 02, 2018 8:03 pm)



spunbearing
The Bug Has Bitten
Posts: 362
Joined: Sat Jul 07, 2007 3:19 pm
Has liked: 0
Been liked: 1 time

Re: Group Nc RX-2's at the Historic Meetings

#1738 Post by spunbearing » Sun Dec 02, 2018 8:44 pm

Nice wheels
Attachments
C2457DFE-0DB2-454B-BAD5-D204CD43BB9D.jpeg
These users liked spunbearing's post:
AD RX (Sun Dec 02, 2018 9:50 pm)



User avatar
AD RX
Epitrochoid Shaped Head
Posts: 1578
Joined: Fri Apr 04, 2003 6:31 am
Location: SYDNEY
Has liked: 1 time
Been liked: 8 times

Re: Group Nc RX-2's at the Historic Meetings

#1739 Post by AD RX » Thu Mar 14, 2019 8:41 am

Mazdas did well at lasat weekends 30th Phillip Island Classic Festival of Motorsport
PHILLIP ISLAND GRAND PRIX CIRCUIT.


Qualifying

Code: Select all

30th Phillip Island Classic Festival of Motorsport
PHILLIP ISLAND GRAND PRIX CIRCUIT

Historic Touring Cars Under 3L - Qualifying

Qualifying Q7   18 Mins  
Scheduled Start 11:30
                                      
Page 1           Issue 1
Start Fri Mar 08   11:56

________________________________________________________________________________________________________________________________
Pos Car  Competitor/Team                Driver                   Vehicle              Cap   CL   Laps   Fastest...Lap        Gap

1    70  Matt Russell Race Engines      Wayne Rogerson (NSW)     1970 Mazda RX2 Coupe 2063  C23     8     7 1:54.5869* 
2    96                                 William Attard (NSW)     1972 Mazda RX2       2063  C23     6     4 1:55.4215  0:00.8346
3    33                                 Quentin Bland (NSW)      1971 Ford Capri      2994  C23     8     4 1:56.3241  0:01.7372
4    31                                 Joshua Axford (SA)       1972 Ford Escort RS1 1615  C18     8     8 1:56.4715  0:01.8846
5    94                                 Gabriel Digenis (VIC)    1971 BMW 2002        1999  C18     6     5 1:56.5937  0:02.0068
6    50  Battery All Types              Tony Gilfuis (WA)        1971 Ford Capri GT V 2994  C23     8     6 1:56.6586  0:02.0717
7     4                                 Kirk Davis (SA)          1971 Mazda Rx2       2066  C23     8     8 1:58.0263  0:03.4394
8    14  Ted Knuckle Enterprises        Martyn Piercey (WA)      1973 Alfa Romeo GTV2 1962  C18     8     6 1:59.3947  0:04.8078
9   941                                 Jared Cox (ACT)          1970 Mazda RX2       2063  C23     7     7 2:01.0064  0:06.4195
10   86                                 Santino Di Carlo (NSW)   1968 Morris Cooper S 1300  C15     6     6 2:01.8552  0:07.2683
11   23                                 Robert van Stokrom (VIC) 1972 BMW 2002        1990  C18     8     8 2:02.1567  0:07.5698
12   32  Auto Marine  Cam Automotive    Peter Van Summeren (VIC) 1964 Lotus Cortina   1600  B16     4     4 2:02.5364  0:07.9495
13  191  Richard Gibbs Racing           Lachlan Thomas (TAS)     1970 Ford Mk1 Escort 1300  C15     6     6 2:02.5602  0:07.9733
14   91  McHenry Motors Racing          Tom Christensen (VIC)    1968 Datsun 1600     1600  C18     8     8 2:03.2998  0:08.7129
15    3                                 Mark Johnson (VIC)       1968 Porsche 911T    2066  I       7     5 2:03.3646  0:08.7777
16  121                                 Graeme Hill (VIC)        1964 Morris Cooper S 1299  B13     8     8 2:03.7113  0:09.1244
17   79                                 Edward Gavin (NSW)       1964 Morris Cooper S 1300  B13     4     4 2:04.2091  0:09.6222
18   95                                 George Dragovitch (VIC)  1970 BMW 2002        2000  C18     7     6 2:04.2547  0:09.6678
19   20                                 David Roberts (NSW)      1964 Morris Cooper S 1298  B13     5     4 2:04.4819  0:09.8950
20    9  Wadnot Joinery                 David Waddington (QLD)   1964 Ford Cortina    1567  B16     6     4 2:06.5511  0:11.9642
21  611                                 David Wheatley (NSW)     1964 Morris Cooper S 1293  B13     8     2 2:06.8033  0:12.2164
22   72                                 Philip Barrow (VIC)      1955 Holden FJ       2550  B26     7     7 2:07.0692  0:12.4823
23   13  Mark Poole Motorsport          Rory O'Neill (QLD)       1969 Porsche 911T    2200  C23     7     7 2:07.0880  0:12.5011
24   30                                 Willem Schipper (WA)     1972 Datsun 1600     1600  C18     7     6 2:08.2968  0:13.7099
25   27                                 Edward Dobbs (VIC)       1956 Holden FE       2470  B26     7     3 2:08.9687  0:14.3818
26   57                                 Simon Browning (VIC)     1964 Ford Cortina    1598  B16     7     7 2:09.3725  0:14.7856
27   58                                 Donald Knight (VIC)      1966 Ford Mk 1 Corti 1597  B16     7     7 2:09.5204  0:14.9335
28   11  Classic Road and Track         David Belford (VIC)      1969 Volvo 142S      1984  C23     7     5 2:10.0015  0:15.4146
29   63                                 John Luxmoore (VIC)      1963 Ford Cortina    1598  B16     7     7 2:10.4401  0:15.8532
30  142                                 Jim Schilling (QLD)      1969 Volvo 142       2000  C18     5     4 2:11.2958  0:16.7089
31   87                                 Brock Green (VIC)        1962 Jaguar Mk2      3800  B34     6     4 2:11.9041  0:17.3172
32   68                                 Geoffrey Davis (SA)      1971 Mazda RX2       2063  C23     4     3 2:12.1241  0:17.5372
33   56                                 Derek McLaughlan (VIC)   1956 Ford Customline 4780  A13     5     4 2:16.2951  0:21.7082
34   26                                 Vincent Parisi (VIC)     1958 Simca Vedette   2351  A13     3     3 2:26.8298  0:32.2429
35   61                                 Michael Stupka (VIC)     1954 Citroen 11D     1911  A13     2     2 2:28.5584  0:33.9715
36   25                                 Shane Cowham (QLD)       1965 Holden HD       2995  C23     1   

Fastest Lap Av.Speed Is 140kph
R=under lap record by greatest margin, r=under lap record, *=fastest lap time
________________________________________________________________________________________________________________________________
Issue# 1 - Printed Fri Mar 08 12:29:00 2019     Timing System By NATSOFT (03)63431311 www.natsoft.com.au/results & Dorian DATA-1
                                                                                 Timing by :- Timetronics Pty Ltd - 0428 436 073


RACE 1


Code: Select all

30th Phillip Island Classic Festival of Motorsport
PHILLIP ISLAND GRAND PRIX CIRCUIT

Historic Touring Cars Under 3L - Race 1

Event R7        4 Laps   
Scheduled Start 15:20
                                      
Page 1           Issue 2
Start Fri Mar 08   15:37
Elapsed Time        7:50
________________________________________________________________________________________________________________________________
Pos Car  Competitor/Team                Driver                   Vehicle              Cap   CL Laps     Race.Time Fastest...Lap

1    96                                 William Attard (NSW)     1972 Mazda RX2       2063  C23   4     7:50.8895   3 1:55.1215 
2    50  Battery All Types              Tony Gilfuis (WA)        1971 Ford Capri GT V 2994  C23   4     7:53.4550   4 1:54.9466 
3    31                                 Joshua Axford (SA)       1972 Ford Escort RS1 1615  C18   4     7:54.0980   4 1:54.8782 
4     4                                 Kirk Davis (SA)          1971 Mazda Rx2       2066  C23   4     7:54.6760   4 1:55.2761 
5    94                                 Gabriel Digenis (VIC)    1971 BMW 2002        1999  C18   4     7:55.1807   4 1:55.1714 
6    33                                 Quentin Bland (NSW)      1971 Ford Capri      2994  C23   4     7:55.7967   4 1:53.5280*
7    70  Matt Russell Race Engines      Wayne Rogerson (NSW)     1970 Mazda RX2 Coupe 2063  C23   4     7:56.4612   3 1:54.0603 
8    14  Ted Knuckle Enterprises        Martyn Piercey (WA)      1973 Alfa Romeo GTV2 1962  C18   4     7:59.1527   4 1:56.9021 
9    86                                 Santino Di Carlo (NSW)   1968 Morris Cooper S 1300  C15   4     8:10.3161   3 1:59.5686 
10   79                                 Edward Gavin (NSW)       1964 Morris Cooper S 1300  B13   4     8:18.4102   3 2:00.5803 
11    3                                 Mark Johnson (VIC)       1968 Porsche 911T    2066  I     4     8:19.7850   4 2:01.2658 
12   95                                 George Dragovitch (VIC)  1970 BMW 2002        2000  C18   4     8:22.7004   4 2:01.8454 
13   23                                 Robert van Stokrom (VIC) 1972 BMW 2002        1990  C18   4     8:23.0765   4 2:01.9210 
14    9  Wadnot Joinery                 David Waddington (QLD)   1964 Ford Cortina    1567  B16   4     8:26.5319   2 2:02.6929 
15   91  McHenry Motors Racing          Tom Christensen (VIC)    1968 Datsun 1600     1600  C18   4     8:26.6862   3 2:03.2222 
16   25                                 Shane Cowham (QLD)       1965 Holden HD       2995  C23   4     8:26.6963   4 1:59.5217 
17   32  Auto Marine  Cam Automotive    Peter Van Summeren (VIC) 1964 Lotus Cortina   1600  B16   4     8:27.0945   3 2:00.7874 
18  611                                 David Wheatley (NSW)     1964 Morris Cooper S 1293  B13   4     8:36.3244   2 2:05.2929 
19   72                                 Philip Barrow (VIC)      1955 Holden FJ       2550  B26   4     8:38.2848   4 2:05.8694 
20  191  Richard Gibbs Racing           Lachlan Thomas (TAS)     1970 Ford Mk1 Escort 1300  C15   4     8:38.5576   4 2:00.1210 
21   27                                 Edward Dobbs (VIC)       1956 Holden FE       2470  B26   4     8:41.1130   4 2:06.4758 
22   13  Mark Poole Motorsport          Rory O'Neill (QLD)       1969 Porsche 911T    2200  C23   4     8:49.6757   4 2:06.1457 
23   68                                 Geoffrey Davis (SA)      1971 Mazda RX2       2063  C23   4     8:53.8651   4 2:05.9134 
24   30                                 Willem Schipper (WA)     1972 Datsun 1600     1600  C18   4     8:54.6991   3 2:09.3233 
25   57                                 Simon Browning (VIC)     1964 Ford Cortina    1598  B16   4     8:58.3761   2 2:10.2760 
26   58                                 Donald Knight (VIC)      1966 Ford Mk 1 Corti 1597  B16   4     8:58.9533   3 2:08.5943 
27   11  Classic Road and Track         David Belford (VIC)      1969 Volvo 142S      1984  C23   4     8:59.1880   3 2:09.3818 
28  121                                 Graeme Hill (VIC)        1964 Morris Cooper S 1299  B13   4     9:00.0086   3 2:06.7729 
29   87                                 Brock Green (VIC)        1962 Jaguar Mk2      3800  B34   4     9:00.0273   3 2:10.1152 
30   63                                 John Luxmoore (VIC)      1963 Ford Cortina    1598  B16   4     9:00.6149   3 2:08.9940 
31  142                                 Jim Schilling (QLD)      1969 Volvo 142       2000  C18   4     9:05.8433   4 2:11.0080 
32   56                                 Derek McLaughlan (VIC)   1956 Ford Customline 4780  A13   4     9:06.2064   4 2:10.6547 
33   60                                 Michael Gallagher (WA)   1963 Jaguar Mk2      3800  B34   4     9:18.7862   4 2:10.8628 
34   26                                 Vincent Parisi (VIC)     1958 Simca Vedette   2351  A13   4    10:03.4736   4 2:20.5047 
DNF  20                                 David Roberts (NSW)      1964 Morris Cooper S 1298  B13   2     4:41.7946   2 2:11.0787 
DNF 941                                 Jared Cox (ACT)          1970 Mazda RX2       2063  C23 

PENALTY APPLIED
Competitor# 70 5 Seconds Penalty

Fastest Lap Av.Speed Is 141kph, Race Av.Speed Is 136kph
R=under lap record by greatest margin, r=under lap record, *=fastest lap time
________________________________________________________________________________________________________________________________
Issue# 2 - Printed Sat Mar 09 09:43:56 2019     Timing System By NATSOFT (03)63431311 www.natsoft.com.au/results & Dorian DATA-1
Post race penalties applied                                                      Timing by :- Timetronics Pty Ltd - 0428 436 073


RACE 2

Code: Select all

30th Phillip Island Classic Festival of Motorsport
PHILLIP ISLAND GRAND PRIX CIRCUIT

Historic Touring Cars Under 3L - Race 2

Event R18       5 Laps   
Scheduled Start 11:05
                                      
Page 1           Issue 1
Start Sat Mar 09   11:34
Elapsed Time        9:42
________________________________________________________________________________________________________________________________
Pos Car  Competitor/Team                Driver                   Vehicle              Cap   CL Laps     Race.Time Fastest...Lap

1    96                                 William Attard (NSW)     1972 Mazda RX2       2063  C23   5     9:42.3345   2 1:54.5464 
2    33                                 Quentin Bland (NSW)      1971 Ford Capri      2994  C23   5     9:43.9185   4 1:54.2570*
3    50  Battery All Types              Tony Gilfuis (WA)        1971 Ford Capri GT V 2994  C23   5     9:46.1119   3 1:55.1952 
4    70  Matt Russell Race Engines      Wayne Rogerson (NSW)     1970 Mazda RX2 Coupe 2063  C23   5     9:46.2539   2 1:54.2839 
5    31                                 Joshua Axford (SA)       1972 Ford Escort RS1 1615  C18   5     9:48.0474   4 1:55.4166 
6     4                                 Kirk Davis (SA)          1971 Mazda Rx2       2066  C23   5     9:49.0153   5 1:55.6941 
7    94                                 Gabriel Digenis (VIC)    1971 BMW 2002        1999  C18   5     9:49.3568   3 1:55.2365 
8   191  Richard Gibbs Racing           Lachlan Thomas (TAS)     1970 Ford Mk1 Escort 1300  C15   5    10:13.9710   3 1:59.0324 
9    25                                 Shane Cowham (QLD)       1965 Holden HD       2995  C23   5    10:14.1641   5 1:59.3631 
10   32  Auto Marine  Cam Automotive    Peter Van Summeren (VIC) 1964 Lotus Cortina   1600  B16   5    10:14.5001   5 1:59.1229 
11   79                                 Edward Gavin (NSW)       1964 Morris Cooper S 1300  B13   5    10:15.5253   5 1:59.6793 
12   95                                 George Dragovitch (VIC)  1970 BMW 2002        2000  C18   5    10:22.1694   5 2:01.6056 
13   91  McHenry Motors Racing          Tom Christensen (VIC)    1968 Datsun 1600     1600  C18   5    10:22.6815   5 2:01.1225 
14   23                                 Robert van Stokrom (VIC) 1972 BMW 2002        1990  C18   5    10:23.3635   5 2:00.5679 
15    9  Wadnot Joinery                 David Waddington (QLD)   1964 Ford Cortina    1567  B16   5    10:24.2387   2 2:01.5250 
16   13  Mark Poole Motorsport          Rory O'Neill (QLD)       1969 Porsche 911T    2200  C23   5    10:45.0443   4 2:06.0996 
17  941                                 Jared Cox (ACT)          1970 Mazda RX2       2063  C23   5    10:45.1365   5 2:01.0337 
18   72                                 Philip Barrow (VIC)      1955 Holden FJ       2550  B26   5    10:45.5608   4 2:06.1109 
19   20                                 David Roberts (NSW)      1964 Morris Cooper S 1298  B13   5    10:48.5382   5 2:02.0873 
20  121                                 Graeme Hill (VIC)        1964 Morris Cooper S 1299  B13   5    10:50.1804   5 2:04.2221 
21   87                                 Brock Green (VIC)        1962 Jaguar Mk2      3800  B34   5    10:57.7157   2 2:07.5922 
22   11  Classic Road and Track         David Belford (VIC)      1969 Volvo 142S      1984  C23   5    10:58.7779   3 2:07.1987 
23   58                                 Donald Knight (VIC)      1966 Ford Mk 1 Corti 1597  B16   5    11:00.7550   4 2:07.0705 
24   63                                 John Luxmoore (VIC)      1963 Ford Cortina    1598  B16   5    11:01.7969   3 2:07.7908 
25   30                                 Willem Schipper (WA)     1972 Datsun 1600     1600  C18   5    11:02.0848   5 2:07.0396 
26   57                                 Simon Browning (VIC)     1964 Ford Cortina    1598  B16   5    11:03.6094   4 2:07.9040 
27   60                                 Michael Gallagher (WA)   1963 Jaguar Mk2      3800  B34   5    11:13.2039   3 2:09.7819 
28   56                                 Derek McLaughlan (VIC)   1956 Ford Customline 4780  A13   5    11:27.2692   5 2:13.2375 
29  142                                 Jim Schilling (QLD)      1969 Volvo 142       2000  C18   5    11:54.5874   3 2:13.1994 
DNF  86                                 Santino Di Carlo (NSW)   1968 Morris Cooper S 1300  C15   4     8:15.7435   2 1:59.6511 
DNF  27                                 Edward Dobbs (VIC)       1956 Holden FE       2470  B26   2     4:27.5240   2 2:06.6993 
DNF  14  Ted Knuckle Enterprises        Martyn Piercey (WA)      1973 Alfa Romeo GTV2 1962  C18   1     2:06.0818   1 2:06.0818 
DNF  68                                 Geoffrey Davis (SA)      1971 Mazda RX2       2063  C23   1     2:37.5049   1 2:37.5049 
DNF   3                                 Mark Johnson (VIC)       1968 Porsche 911T    2066  I   
DNF  26                                 Vincent Parisi (VIC)     1958 Simca Vedette   2351  A13 

Fastest Lap Av.Speed Is 140kph, Race Av.Speed Is 138kph
R=under lap record by greatest margin, r=under lap record, *=fastest lap time
________________________________________________________________________________________________________________________________
Issue# 1 - Printed Sat Mar 09 11:48:12 2019     Timing System By NATSOFT (03)63431311 www.natsoft.com.au/results & Dorian DATA-1
                                                                                 Timing by :- Timetronics Pty Ltd - 0428 436 073



RACE 3

Code: Select all

30th Phillip Island Classic Festival of Motorsport
PHILLIP ISLAND GRAND PRIX CIRCUIT

Historic Touring Cars Under 3L - Race 3

Event R29       5 Laps   
Scheduled Start 14:55
                                      
Page 1           Issue 1
Start Sat Mar 09   15:26
Elapsed Time        9:46
________________________________________________________________________________________________________________________________
Pos Car  Competitor/Team                Driver                   Vehicle              Cap   CL Laps     Race.Time Fastest...Lap

1    96                                 William Attard (NSW)     1972 Mazda RX2       2063  C23   5     9:46.6771   5 1:54.9254*
2    50  Battery All Types              Tony Gilfuis (WA)        1971 Ford Capri GT V 2994  C23   5     9:48.1476   3 1:55.6754 
3    70  Matt Russell Race Engines      Wayne Rogerson (NSW)     1970 Mazda RX2 Coupe 2063  C23   5     9:48.6453   3 1:55.3083 
4    31                                 Joshua Axford (SA)       1972 Ford Escort RS1 1615  C18   5     9:53.4554   3 1:55.8189 
5    94                                 Gabriel Digenis (VIC)    1971 BMW 2002        1999  C18   5     9:54.0781   3 1:55.9670 
6     4                                 Kirk Davis (SA)          1971 Mazda Rx2       2066  C23   5     9:54.1442   4 1:56.4471 
7    33                                 Quentin Bland (NSW)      1971 Ford Capri      2994  C23   5     9:57.5584   3 1:55.7359 
8   941                                 Jared Cox (ACT)          1970 Mazda RX2       2063  C23   5    10:14.2658   3 1:59.8926 
9    25                                 Shane Cowham (QLD)       1965 Holden HD       2995  C23   5    10:17.8990   5 2:00.7813 
10  191  Richard Gibbs Racing           Lachlan Thomas (TAS)     1970 Ford Mk1 Escort 1300  C15   5    10:18.2060   5 2:00.8919 
11   86                                 Santino Di Carlo (NSW)   1968 Morris Cooper S 1300  C15   5    10:22.9196   3 2:00.8249 
12   95                                 George Dragovitch (VIC)  1970 BMW 2002        2000  C18   5    10:23.1450   5 2:01.8504 
13   91  McHenry Motors Racing          Tom Christensen (VIC)    1968 Datsun 1600     1600  C18   5    10:23.7443   5 2:01.0105 
14   23                                 Robert van Stokrom (VIC) 1972 BMW 2002        1990  C18   5    10:24.9129   2 2:02.3259 
15    3                                 Mark Johnson (VIC)       1968 Porsche 911T    2066  I     5    10:34.1318   5 2:01.6783 
16    9  Wadnot Joinery                 David Waddington (QLD)   1964 Ford Cortina    1567  B16   5    10:38.4917   2 2:04.6767 
17   13  Mark Poole Motorsport          Rory O'Neill (QLD)       1969 Porsche 911T    2200  C23   5    10:38.5557   2 2:04.8743 
18   20                                 David Roberts (NSW)      1964 Morris Cooper S 1298  B13   5    10:39.0061   3 2:03.6901 
19  121                                 Graeme Hill (VIC)        1964 Morris Cooper S 1299  B13   5    10:45.4057   4 2:05.3375 
20   72                                 Philip Barrow (VIC)      1955 Holden FJ       2550  B26   5    10:50.8773   4 2:06.6632 
21   87                                 Brock Green (VIC)        1962 Jaguar Mk2      3800  B34   5    10:51.8885   4 2:06.9385 
22   11  Classic Road and Track         David Belford (VIC)      1969 Volvo 142S      1984  C23   5    10:53.1968   5 2:07.7980 
23   27                                 Edward Dobbs (VIC)       1956 Holden FE       2470  B26   5    10:53.5967   2 2:07.2173 
24   58                                 Donald Knight (VIC)      1966 Ford Mk 1 Corti 1597  B16   5    11:05.6810   2 2:09.0351 
25   30                                 Willem Schipper (WA)     1972 Datsun 1600     1600  C18   5    11:05.7534   2 2:09.3084 
26   63                                 John Luxmoore (VIC)      1963 Ford Cortina    1598  B16   5    11:05.8179   2 2:09.7271 
27   57                                 Simon Browning (VIC)     1964 Ford Cortina    1598  B16   5    11:06.6564   2 2:09.0948 
28   60                                 Michael Gallagher (WA)   1963 Jaguar Mk2      3800  B34   5    11:10.9583   2 2:11.0118 
29   68                                 Geoffrey Davis (SA)      1971 Mazda RX2       2063  C23   5    11:25.6368   2 2:12.3955 
30   26                                 Vincent Parisi (VIC)     1958 Simca Vedette   2351  A13   4    10:01.0002   4 2:24.3747 
DNF  32  Auto Marine  Cam Automotive    Peter Van Summeren (VIC) 1964 Lotus Cortina   1600  B16   2     4:11.8211   2 2:02.0438 
DNF  56                                 Derek McLaughlan (VIC)   1956 Ford Customline 4780  A13   1     2:39.1259   1 2:39.1259 

Fastest Lap Av.Speed Is 139kph, Race Av.Speed Is 137kph
R=under lap record by greatest margin, r=under lap record, *=fastest lap time
________________________________________________________________________________________________________________________________
Issue# 1 - Printed Sat Mar 09 15:41:10 2019     Timing System By NATSOFT (03)63431311 www.natsoft.com.au/results & Dorian DATA-1
                                                                                 Timing by :- Timetronics Pty Ltd - 0428 436 073


RACE 4

Code: Select all

30th Phillip Island Classic Festival of Motorsport
PHILLIP ISLAND GRAND PRIX CIRCUIT

Historic Touring Cars Under 3L - Race 4

Event R37       5 Laps   
Scheduled Start 10:05
                                      
Page 1           Issue 1
Start Sun Mar 10   10:16
Elapsed Time        9:40
________________________________________________________________________________________________________________________________
Pos Car  Competitor/Team                Driver                   Vehicle              Cap   CL Laps     Race.Time Fastest...Lap

1    96                                 William Attard (NSW)     1972 Mazda RX2       2063  C23   5     9:40.7074   3 1:53.7855*
2    50  Battery All Types              Tony Gilfuis (WA)        1971 Ford Capri GT V 2994  C23   5     9:41.2671   3 1:53.7997 
3    33                                 Quentin Bland (NSW)      1971 Ford Capri      2994  C23   5     9:42.7191   3 1:53.8067 
4    31                                 Joshua Axford (SA)       1972 Ford Escort RS1 1615  C18   5     9:45.9480   2 1:55.0090 
5     4                                 Kirk Davis (SA)          1971 Mazda Rx2       2066  C23   5     9:46.8928   2 1:55.1530 
6    70  Matt Russell Race Engines      Wayne Rogerson (NSW)     1970 Mazda RX2 Coupe 2063  C23   5     9:54.2316   3 1:54.3778 
7   941                                 Jared Cox (ACT)          1970 Mazda RX2       2063  C23   5    10:06.1824   3 1:58.8439 
8    94                                 Gabriel Digenis (VIC)    1971 BMW 2002        1999  C18   5    10:06.5769   3 1:55.4080 
9    25                                 Shane Cowham (QLD)       1965 Holden HD       2995  C23   5    10:14.2710   2 1:59.5242 
10  191  Richard Gibbs Racing           Lachlan Thomas (TAS)     1970 Ford Mk1 Escort 1300  C15   5    10:14.9343   3 1:58.9529 
11   95                                 George Dragovitch (VIC)  1970 BMW 2002        2000  C18   5    10:17.7430   5 2:00.2489 
12    3                                 Mark Johnson (VIC)       1968 Porsche 911T    2066  I     5    10:17.8015   5 1:59.9451 
13   23                                 Robert van Stokrom (VIC) 1972 BMW 2002        1990  C18   5    10:23.5364   2 2:01.8123 
14    9  Wadnot Joinery                 David Waddington (QLD)   1964 Ford Cortina    1567  B16   5    10:27.6110   5 2:02.4153 
15   32  Auto Marine  Cam Automotive    Peter Van Summeren (VIC) 1964 Lotus Cortina   1600  B16   5    10:34.8325   4 2:02.1866 
16   79                                 Edward Gavin (NSW)       1964 Morris Cooper S 1300  B13   5    10:35.1807   5 2:00.8091 
17   20                                 David Roberts (NSW)      1964 Morris Cooper S 1298  B13   5    10:36.5040   4 2:02.5729 
18   72                                 Philip Barrow (VIC)      1955 Holden FJ       2550  B26   5    10:41.9795   2 2:04.6904 
19  142                                 Jim Schilling (QLD)      1969 Volvo 142       2000  C18   5    10:45.6905   5 2:03.6197 
20   68                                 Geoffrey Davis (SA)      1971 Mazda RX2       2063  C23   5    10:52.6339   3 2:05.7720 
21   13  Mark Poole Motorsport          Rory O'Neill (QLD)       1969 Porsche 911T    2200  C23   5    10:53.4241   4 2:06.5089 
22   27                                 Edward Dobbs (VIC)       1956 Holden FE       2470  B26   5    11:03.3814   2 2:07.3762 
23   30                                 Willem Schipper (WA)     1972 Datsun 1600     1600  C18   5    11:04.4301   3 2:07.1072 
24   63                                 John Luxmoore (VIC)      1963 Ford Cortina    1598  B16   5    11:04.8207   3 2:06.9568 
25   57                                 Simon Browning (VIC)     1964 Ford Cortina    1598  B16   5    11:06.3678   5 2:09.4226 
26   58                                 Donald Knight (VIC)      1966 Ford Mk 1 Corti 1597  B16   5    11:09.6191   5 2:07.6546 
27   60                                 Michael Gallagher (WA)   1963 Jaguar Mk2      3800  B34   5    11:14.5306   5 2:08.9367 
28   56                                 Derek McLaughlan (VIC)   1956 Ford Customline 4780  A13   5    11:42.6057   5 2:14.9915 
DNF  86                                 Santino Di Carlo (NSW)   1968 Morris Cooper S 1300  C15   4     8:28.5027   3 1:58.9402 
DNF  11  Classic Road and Track         David Belford (VIC)      1969 Volvo 142S      1984  C23   3     6:33.0206   3 2:05.4253 
DNF  87                                 Brock Green (VIC)        1962 Jaguar Mk2      3800  B34   3     6:33.2885   3 2:04.8227 
DNF  26                                 Vincent Parisi (VIC)     1958 Simca Vedette   2351  A13   2     5:04.8874   2 2:24.3287 
DNF  91  McHenry Motors Racing          Tom Christensen (VIC)    1968 Datsun 1600     1600  C18 
DNF 121                                 Graeme Hill (VIC)        1964 Morris Cooper S 1299  B13 

Fastest Lap Av.Speed Is 141kph, Race Av.Speed Is 138kph
R=under lap record by greatest margin, r=under lap record, *=fastest lap time
________________________________________________________________________________________________________________________________
Issue# 1 - Printed Sun Mar 10 10:35:16 2019     Timing System By NATSOFT (03)63431311 www.natsoft.com.au/results & Dorian DATA-1
                                                                                 Timing by :- Timetronics Pty Ltd - 0428 436 073



RACE 5

Code: Select all

30th Phillip Island Classic Festival of Motorsport
PHILLIP ISLAND GRAND PRIX CIRCUIT

Historic Touring Cars Under 3L - Race 5

Event R48       6 Laps   
Scheduled Start 14:15
                                      
Page 1           Issue 1
Start Sun Mar 10   14:25
Elapsed Time       11:37
________________________________________________________________________________________________________________________________
Pos Car  Competitor/Team                Driver                   Vehicle              Cap   CL Laps     Race.Time Fastest...Lap

1    50  Battery All Types              Tony Gilfuis (WA)        1971 Ford Capri GT V 2994  C23   6    11:37.9245   6 1:54.7284 
2    96                                 William Attard (NSW)     1972 Mazda RX2       2063  C23   6    11:40.0071   5 1:54.3321*
3    33                                 Quentin Bland (NSW)      1971 Ford Capri      2994  C23   6    11:45.5301   2 1:55.5125 
4    94                                 Gabriel Digenis (VIC)    1971 BMW 2002        1999  C18   6    11:53.8046   2 1:56.1470 
5     4                                 Kirk Davis (SA)          1971 Mazda Rx2       2066  C23   6    11:59.5105   5 1:57.6185 
6   941                                 Jared Cox (ACT)          1970 Mazda RX2       2063  C23   6    12:11.5475   6 1:59.7478 
7    25                                 Shane Cowham (QLD)       1965 Holden HD       2995  C23   6    12:19.0344   5 2:00.4238 
8     3                                 Mark Johnson (VIC)       1968 Porsche 911T    2066  I     6    12:20.1325   4 2:01.3202 
9   191  Richard Gibbs Racing           Lachlan Thomas (TAS)     1970 Ford Mk1 Escort 1300  C15   6    12:24.5828   6 2:01.3873 
10   32  Auto Marine  Cam Automotive    Peter Van Summeren (VIC) 1964 Lotus Cortina   1600  B16   6    12:25.0927   5 2:01.8378 
11    9  Wadnot Joinery                 David Waddington (QLD)   1964 Ford Cortina    1567  B16   6    12:29.3947   2 2:00.6364 
12   20                                 David Roberts (NSW)      1964 Morris Cooper S 1298  B13   6    12:44.1434   2 2:03.6497 
13   31                                 Joshua Axford (SA)       1972 Ford Escort RS1 1615  C18   6    12:47.2493   2 1:56.2866 
14   95                                 George Dragovitch (VIC)  1970 BMW 2002        2000  C18   6    12:50.7785   6 2:01.1716 
15  142                                 Jim Schilling (QLD)      1969 Volvo 142       2000  C18   6    12:54.3660   6 2:05.4078 
16   87                                 Brock Green (VIC)        1962 Jaguar Mk2      3800  B34   6    13:06.1260   4 2:05.1785 
17   13  Mark Poole Motorsport          Rory O'Neill (QLD)       1969 Porsche 911T    2200  C23   6    13:06.5917   4 2:07.6331 
18  121                                 Graeme Hill (VIC)        1964 Morris Cooper S 1299  B13   6    13:06.6942   6 2:05.3079 
19   30                                 Willem Schipper (WA)     1972 Datsun 1600     1600  C18   6    13:07.3715   5 2:06.6472 
20   68                                 Geoffrey Davis (SA)      1971 Mazda RX2       2063  C23   6    13:19.1411   4 2:09.5429 
21   58                                 Donald Knight (VIC)      1966 Ford Mk 1 Corti 1597  B16   6    13:25.7432   6 2:10.1839 
22   57                                 Simon Browning (VIC)     1964 Ford Cortina    1598  B16   6    13:26.0696   5 2:10.4529 
23   60                                 Michael Gallagher (WA)   1963 Jaguar Mk2      3800  B34   6    13:26.6237   4 2:10.3518 
24   63                                 John Luxmoore (VIC)      1963 Ford Cortina    1598  B16   6    13:37.4819   5 2:10.3698 
25   27                                 Edward Dobbs (VIC)       1956 Holden FE       2470  B26   6    14:05.8784   2 2:14.0630 
DNF  72                                 Philip Barrow (VIC)      1955 Holden FJ       2550  B26   4     9:01.7959   2 2:09.7209 
DNF  70  Matt Russell Race Engines      Wayne Rogerson (NSW)     1970 Mazda RX2 Coupe 2063  C23   2     4:01.1617   2 1:55.2085 
DNF  56                                 Derek McLaughlan (VIC)   1956 Ford Customline 4780  A13   2     4:47.0625   2 2:17.9561 
DNF  26                                 Vincent Parisi (VIC)     1958 Simca Vedette   2351  A13   2     5:10.6050   2 2:25.4951 
DNF  23                                 Robert van Stokrom (VIC) 1972 BMW 2002        1990  C18 

Fastest Lap Av.Speed Is 140kph, Race Av.Speed Is 138kph
R=under lap record by greatest margin, r=under lap record, *=fastest lap time
________________________________________________________________________________________________________________________________
Issue# 1 - Printed Sun Mar 10 15:00:07 2019     Timing System By NATSOFT (03)63431311 www.natsoft.com.au/results & Dorian DATA-1
                                                                                 Timing by :- Timetronics Pty Ltd - 0428 436 073

These users liked AD RX's post:
KYPREO (Thu Mar 14, 2019 9:10 am)



Post Reply
  • Similar Topics
    Replies
    Views
    Last post